روغن‌کاری سیم بکسل آسانسور
روغن‌کاری سیم بکسل آسانسور

روغن‌کاری سیم بکسل آسانسور

برای اینکه بتوانیم به خوبی از پکیج آسانسور استفاده کنیم و میزان خرابی آن را به مقدار حداقلی کاهش دهیم، باید روغن کاری سیم بکسل آن را به صورت متناسب و زمان‌بندی‌شده انجام دهیم. در واقع باید به صورت دوره‌ای این کار را انجام دهیم تا سیم بکسل دچار هرزگردی نشود.

روغن کاری باعث کاهش اصطکاک شده و از خوردگی قطعات آسانسور به‌خصوص سیم بکسل جلوگیری می‌کند. همچنین روغن باعث می‌شود قطعات متحرکی که درون آسانسور وجود دارد به خوبی حرکت کرده و فرسایشی میان آن‌ها ایجاد نشود. بنابراین اهمیت این کار بسیار زیاد است.

در ادامه می‌خواهیم موضوع روغن کاری سیم بکسل آسانسور را بررسی کنیم و اطلاعات مفید و ارزنده‌ای پیرامون آن به شما مخاطبین عزیز اولیفت ارائه دهیم. بنابراین توصیه می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

بررسی سیم بکسل آسانسور

قبل از اینکه وارد موضوع روغن کاری سیم بکسل آسانسور شویم، ابتدا می‌خواهیم بررسی کنیم که سیم بکسل چیست و چرا درون آسانسور قرار دارد. این سیم که از جنس طناب فولادی است، دارای اجزایی همچون مفتول، هسته یا مغزی و … می‌باشد.

از سیم بکسل درون آسانسور به عنوان نگهداری و کنترل بار هنگامی که به جابه‌جایی نیاز است، استفاده می‌شود. با استفاده از فلکه موتور آسانسور، سیم بکسل به حرکت درآمده و کشش میان کابین و وزنه را مدیریت می‌کند. این سیم‌ها دارای قطرهای مختلفی می‌باشند. رایج‌ترین قطری که میان سیم بکسل آسانسور وجود دارد، ۸ و ۱۰ میلی‌متری است.

روغن‌کاری سیم بکسل آسانسور

چرا به روغن کاری سیم بکسل آسانسور نیاز داریم؟

حال که متوجه علت وجود سیم بکسل آسانسور شده‌ایم، باید بدانیم که چرا نیاز به روغن کاری این قطعه وجود دارد و در صورت عدم انجام این کار، چه آسیبی به ریل آسانسور و به طور کلی پکیج آسانسور وارد می‌شود.

نخستین علت ضرورت این امر، کاهش سطح اصطکاک میان سیم‌ها در حین حرکت است. اگر به شکل و حضور این سیم‌ها درون آسانسور نگاهی بیندازید متوجه می‌شوید که این سیم‌ها به دور هسته‌ی سیم بکسل پیچیده شده‌اند. هنگامی که سیم بکسل به دور قرقره موجود در آسانسور می‌پیچد، انعطاف‌پذیری سیم‌ها باعث حرکت به دور هسته می‌شود.

همین موضوع باعث می‌شود که روغن کاری و کاهش اصطکاک میان سیم‌ها ضرورت پیدا کند. عدم روغن کاری باعث می‌شود فلز از بین برود و حرارت ایجاد شده، باعث ایجاد سایش شده و پس از مدتی سیم بکسل را از بین می‌برد. بنابراین برای افزایش عمر سیم بکسل و عدم خرابی، نیاز است که حتما این سیم‌ها را روغن کاری کنیم.

دیگر دلیلی که روغن کاری سیم بکسل را توجیه می‌کند، محافظت در برابر خوردگی است. سیم بکسل در بسیاری از مواقع در مجاورت آب یا هوای آزاد قرار می‌گیرند. همین موضوع باعث زنگ‌زدگی و خوردگی آن‌ها شده و مقاومت این قطعات را کاهش می‌دهد.

در این مواقع روغن کاری سیم بکسل باعث می‌شود مقاومت آن‌ها در برابر عوامل خارجی افزایش یافته و به عمر آن‌ها افزوده می‌شود.

روغن‌کاری سیم بکسل آسانسور

چه زمانی باید نسبت به روغن کاری سیم بکسل اقدام کرد؟

برای اینکه بتوانیم عمر پکیج آسانسور را افزایش دهیم و به مقاومت بیشتر سیم بکسل کمک کنیم، نیاز است به صورت برنامه‌ریزی شده و مناسب نسبت به روغن کاری سیم بکسل، اقدام نماییم. معمولا زمان‌بندی روغن کاری توسط شرکت سازنده تعیین می‌شود. همچنین شرکت‌های معتبر در این زمینه معمولا قبل از تحویل آسانسور و قطعات، آن را روغن کاری می‌کنند.

بنابراین می‌توانید با بررسی بسته‌بندی اولیه آسانسور، روغن و جدول زمان‌بندی آن را بدست آورد و طبق آن اقدام به انجام این کار نمود. معمولا در این دستورالعمل، نحوه روغن کاری و زمان‌بندی آن به شکل کامل و جامع ارائه شده است. همچنین در صورتی که از داشتن چنین برنامه‌ای بی‌اطلاع هستید، می‌توانید به کارشناسان و متخصصانی که در حوزه آسانسور فعالیت دارند مراجعه نموده تا در این خصوص اطلاعات مناسبی را دریافت کنید.

نکته‌ی دیگری که در این زمینه قابل بیان است، این است که معمولا برنامه روغن کاری سیم بکسل بر اساس میزان مدت کارکرد یا تعداد ساعت کارکرد مشخص می‌شود. به عنوان مثال ممکن است شرکت سازنده اعلام کند هر ۳ ماه باید نسبت به روغن کاری مجدد سیم بکسل اقدام نمایید. همچنین این شرکت می‌تواند عنوان کند که پس از ۱۰۰۰ ساعت کار، باید روغن کاری مجدد این سیم‌ها را انجام داد.

نشانه‌هایی مبنی بر روغن کاری زودهنگام سیم بکسل آسانسور

در برخی از اوقات ممکن است نشانه‌هایی مبنی بر روغن کاری سیم بکسل زودتر از موعد مقرر را مشاهده کنید. در واقع با دیدن این موارد باید نسبت به روغن کاری مجدد این سیم‌ها خارج از برنامه زمان‌بندی اقدام نمایید. عدم توجه به این نشانه‌ها باعث خرابی قطعات آسانسور شده و ممکن است علاوه بر اتلاف وقت، هزینه‌های گزافی را روی دسته شما بگذارد.

نخستین نشانه در این زمینه، شنیده‌شدن صداهای غیرعادی از آسانسور در حین حرکت است. این صداها معمولا نشان از اصطکاک شدید بین سیم‌ها بوده که حاکی از روانکاری کم بین سیم‌ها می‌باشد. نشانه‌ی دیگر، لرزش‌های غیرمعمول در هنگام حرکت است. علاوه بر موارد فوق می‌توان به توقف ناگهانی، عدم حرکت مناسب و عادی و … اشاره کرد.

بنابراین توصیه می‌کنیم با دیدن نشانه‌های فوق، نسبت به روغن کاری زودتر از موعد سیم بکسل آسانسور اقدام نمایید.

روغن‌کاری سیم بکسل آسانسور

روغن کاری سیم بکسل آسانسور به چه شکلی قابل انجام است؟

برای انجام روغن کاری سیم بکسل آسانسور نیاز دارید در ابتدا نوع آسانسور خود را بدانید. یکی از متداول‌ترین نوع آسانسورها، آسانسور گیرلس است. در این نوع از آسانسور، این پکیج فاقد چرخ دنده بوده و تمام موتورهای موجود در آن بدون چرخ دنده کار می‌کنند.

برای اینکه بتوانیم سیم بکسل آسانسور را روغن کاری کنیم، نیاز به یک روغن و قلمو تمیز داریم. نحوه کار نیز بدین صورت است که ابتدا روغن را بر سطح سیم بکسل آغشته کرده و سپس با استفاده از قلمو آن را در سراسر این سیم پخش می‌کنیم. دقت نمایید که تمام سطح سیم بکسل روغنی شود تا سطح اصطکاک به کمترین مقدار خود برسد.

نکته‌ی مهمی که در این زمینه باید بدانید این است که میزان روغن نیز باید در مقدار استاندارد باشد و بیشتر از آن باعث خرابی و ایجاد مشکل می‌شود. برای بررسی و تنظیم مقدار روغن در اندازه استاندارد، باید بدین صورت عمل کنید که پس از اتمام کار، اگر با یک پارچه تمیز روی سطح سیم بکسل بکشید، اثر آن روی پارچه قابل مشاهده باشد. همچنین نباید مقدار روغن به قدری باشد که از سطح سیم بکسل سرازیر شود.

جمع بندی نهایی

امروزه استفاده از آسانسور در محیط‌های مختلفی اعم از آپارتمان‌های مسکونی، ساختمان‌های اداری، مجتمع‌های خرید، فرودگاه و … متداول شده است. همین موضوع باعث می‌شود نحوه‌ی استفاده و نگهداری این محصول بسیار مهم تلقی شود. اجزای آسانسور، قطعاتی مهم و حساس هستند که در صورت عدم نگهداری صحیح، موجب آسیب و خسارات فراوان شود.

سیم بکسل آسانسور از جمله قطعاتی است که باید به مرور زمان در معرض رسیدگی قرار بگیرد. روغن کاری سیم بکسل از جمله فعالیت‌های نگهدارنده این قطعه است که باعث افزایش عمر و کارکرد صحیح پکیج آسانسور می‌شود. سیم بکسل به دلیل اینکه در بازه زمانی کوتاه، دارای تحرک زیادی می‌باشد، به مرور زمان دچار خشکی شده و این خشکی باعث ایجاد اصطکاک می‌شود. بنابراین با روغن کاری برنامه‌ریزی شده می‌توانیم این معضل را حل کنیم و از ایجاد خسارت و خوردگی به قطعات آسانسور جلوگیری کنیم.

در پایان امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید و اطلاعات مفید و ارزنده‌ای را از آن بدست آورده باشید.