نکات ضروری که هنگام قطعی برق در آسانسور باید رعایت کنیم!

نکات ضروری که هنگام قطعی برق در آسانسور باید رعایت کنیم!

نکات ضروری که هنگام قطعی برق در آسانسور باید رعایت کنیم!

در این مقاله قصد داریم در مورد قطعی برق در آسانسور صحبت کنیم و در جریان نکات ضروری که هنگام قطعی برق باید رعایت کنیم، قرار بگیریم. آسانسورها به برق اصلی ساختمان متصل می‌شوند و در صورتی که برق ساختمان قطع شود، برق آسانسور نیز قطع شده و آسانسور دیگر کار نخواهد کرد. اکثر ما فوبیای گیر افتادن در آسانسوری که به هر دلیلی کار نمی‌کند، درب آن قفل شده است و بین طبقات گیر کرده است را داریم؛ اما نمی‌دانیم که چطور باید این شرایط را به نحو احسن کنترل کنیم. اگر به یادگیری نکات مؤثر و ارزشمند در هنگام قطعی برق در آسانسور تمایل دارید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

سیستم آسانسور هنگام قطعی برق چگونه است؟

گیر کردن و محبوس‌شدن در آسانسوری که برق ندارد و بین طبقات در حالت معلق مانده است، احتمالاً جزو بدترین اتفاق‌هایی است که می‌تواند برای ما رخ بدهد. ترس از سقوط آسانسور، تاریکی و سکوت مطلق، احساس خفگی، تنگی نفس و کمبود هوای آزاد، مواردی هستند که منجر به ایجاد فوبیای آسانسور می‌شوند.

اکثر ساختمان‌های امروزی که آسانسور دارند، دارای سیستم برق پشتیبان (Black Out) برای آسانسور نیز هستند تا در مواقع لزوم و مواقعی که برق ساختمان قطع شده است، آسانسور را تا نزدیک‌ترین طبقه و نزدیک‌ترین درب خروجی مشایعت کنند و افراد بتوانند از آسانسور خارج شوند.

قطعی برق در آسانسور

عملکرد ترمز ایمنی آسانسور در زمان قطعی برق چگونه است؟

آسانسورها ترمز ایمنی دارند که در زمان قطع برق می‌تواند خیال شما را از بابت عدم سقوط آسانسور راحت کند. این ترمز بدین منظور طراحی شده که اگر سرعت کابین بیش از حد استاندارد باشد، آن را متوقف کند و مانع از حرکت کابین شود.

عملکرد ترمز ایمنی آسانسور به شرح زیر است:

  1. ترمز ایمنی می‌تواند در زمان قطع برق، کابین را به‌طور خودکار نگه دارد.
  2. با از کار افتادن کابین، ترمز می‌تواند آسانسور را در حالت استراحت و بدون تغییر نگه دارد.

نکات مهم در زمان قطعی برق در آسانسور

نکاتی وجود دارند که در هنگام قطعی برق در آسانسور می‌توانند به کمک ما بیایند و تحمل شرایط دشوار را برای ما تسهیل کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا با این نکات طلایی آشنا شویم. این نکات را به خاطر بسپارید و اگر زمانی در آسانسور محبوس شدید، حتماً به این نکات عمل کنید.

نکات طلایی در هنگام قطعی برق در آسانسور به شرح زیر هستند:

اولین نکته این است که برخلاف تصور عموم، احتمال سقوط آسانسوری که دچار قطعی برق شده باشد، نزدیک به صفر است. در واقع می‌توان گفت که آسانسور سقوط نمی‌کند. ترس اصلی و عامل نگرانی اکثر افرادی که حتی در زمان وجود برق نیز ترجیح می‌دهند پا در کابین آسانسور نگذارند، ترس از سقوط آسانسور است. بنابراین با علم به این موضوع که احتمال سقوط نزدیک به صفر است، وحشت نکنید، نفس عمیق بکشید، آرامش و خونسردی خود و سایرین را حفظ کنید.

دومین موردی که منجر به ترس و وحشت افراد هنگام قطعی برق می‌شود، نگرانی از تمام‌شدن و کمبود اکسیژن است. این ترس نیز برخلاف تصور رایج، اشتباه است، چرا که جریان هوا در چاه و کابین به خوبی برقرار است و کوچک‌ترین نگرانی از بابت اتمام اکسیژن نداشته باشید. تنها کافی است آرامش خود را حفظ کنید و از انجام حرکات اضافی و غیرضروری بپرهیزید.

قطعی برق در آسانسور

نکته سوم این است که معمولاً باید شماره نگهبان، شماره مسئول و مدیر ساختمان، تکنسین فنی آسانسور، نام ساختمان، آدرس دقیق، شماره بلوک آسانسور و شماره آتش‌نشانی (۱۲۵) در داخل کابین نصب شده باشد. آنتن گوشی خود را چک کنید، اگر آنتن داشتید سریعاً با شماره‌های نصب‌شده تماس بگیرید و وضعیت را اعلام کنید.

نکته بعدی این است که سعی نکنید همانند فیلم‌های اکشن و از طریق کارهای غیرمنطقی و خطرناک، به خارج‌کردن خود و افراد دیگر از آسانسور اقدام کنید. کارهایی نظیر باز کردن درب آسانسور از داخل کابین با زور و فشار و خم‌کردن درب و همچنین باز کردن دریچه‌ای که در بالای کابین تعبیه شده است (در صورت وجود) بسیار خطرناک هستند. با باز کردن درب آسانسور از داخل با زور و فشار، حتی ممکن است تیم نجات را به دردسر بیندازید و حالتی را ایجاد کنید که مانع از حرکت‌دادن کابین آسانسور شود. خارج‌شدن از دریچه بالایی آسانسور بسیار خطرناک است، چرا که کابل‌های فشار قوی برق آسانسور در آن محل حضور دارند و اگر برق آسانسور وصل شود، احتمالاً جان خود را از دست خواهید داد.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد قطعی برق آسانسور و نکات ساده‌ای صحبت کردیم که باید در هنگام محبوس‌شدن در آسانسور انجام دهید. اگر در شرایط مشابه قرار گرفتید، خونسردی خود را حفظ کنید، اقدام غیرمنطقی و هیجان‌زده انجام ندهید و با مدنظر قرار دادن نکات ذکرشده، منتظر وصل‌شدن برق و تیم نجات بمانید.