آسانسور چیست؟

آسانسور چیست

آسانسور چیست؟

بهتر است بدانید که آسانسورهایی که فاقد گیربکس و یا به اصطلاح می باشند، آسانسورهایی هستند که از موتوری بدون گیربکس برخوردار هستند. این نوع آسانسور ها دور فلکی کششی آنها از طریق اینورتر یا درایو کنترل سرعت، کنترل می شوند. موتور های موجود در آسانسور اغلب از آهن ربای دائم برخوردار هستند که موجب می شوند راندمان بیشتر شود.

معمولا در آسانسور برای کنترل شتاب منحنی مثبت و منفی از موتور های DC استفاده می شود. اما در عصر امروز به دلیل پیشرفت تکنولوژی در ساخت مگنت های الکترونیک قدرت و دائمی از موتور های AC استفاده می شود.

 

آسانسور

انواع آسانسور

موتورهای آسانسور دارای از انواع مختلفی برخوردار هستند. این موارد عبارتند از:

۱- موتور AC ولتاژ متغیر و فرکانس متغیر  ۲-موتور AC با آهن ربای دائمی  ۳-موتور DC ولتاژ متغیر

تفاوت موتورهای گیرلس و موتورهای گیربکس دار آسانسور

اولین تفاوتی که ممکن است بین آسانسور با آسانسور موتورهای گیربکس دار وجود داشته باشد؛ این است که در آسانسور های به خاطر نبود گیربکس، از تکان و لرزش کمتری برخوردار هستند. علاوه بر این مورد موتورهای احتیاجی به روغن کاری ندارند. در صورتی که اگر موتور های گیربکس به موقع روغن کاری نشوند ممکن است آسیب وارد کنند و موجب خرابی آسانسور شوند.

دور موتور آسانسور ۱۵۰ دور در دقیقه می باشد؛ در صورتی که دور موتور گیربکس ها ۱۵۰۰ دور در دقیقه می باشند. به همین خاطر سر و صدای مربوط به بسیار کمتر از موتور های گیربکس می باشند. علاوه بر این مورد اگر از موتور های گیربکس دار برای ساختمان های پر رفت و آمد استفاده شود می توانند خیلی زود داغ کنند. این امر موجب می شود که سنسور دما حساس تر شود و موتور نیز برای خنک شدن خود به خود خاموش شود و در نتیجه آسانسور برای مدتی متوقف می شود. بهتر است بدانید که دمای موتور های هیچ گاه بالا نمیرود و برای ساختمان های پر رفت و آمد مناسب تر می باشند.

ریل آسانسور

علاوه بر این مورد بهتر است بدانید که موتور های گیربکس دار برای شروع به کار خود، به نیرویی دو سه برابر بیشتر از نیروی مصرفی موتور های نیاز دارند. از لحاظ راندمان و بازدهی نیز موتور های از ۹۸ درصد بازدهی و موتور های گیربکس دار از ۵۰ درصد بازدهی برخوردار هستند. این مورد نشان می دهد که آسانسور گیربکس دار نسبت به آسانسور انرژی بیشتری مصرف می کند.وزن و حجم موتورهای بسیار کمتر از وزن موتورهای گیربکس دار می باشد. همین امر موجب شده است که آن ها را به راحتی در آسانسور هایی که موتورخانه ندارند، نصب کرد.

قدمت آسانسور ها حدود ۱۵۰ سال می باشد و هر روز درحال گسترش هستند. استفاده از این سیستم برای رفت و آمد هر روز بیشتر می شود و امروزه به جزءی جدا ناپذیر در ساخت و ساز ساختمانی تبدیل شده است. به همین خاطر داشتن اطلاعات لازم درباره ی انواع آنها، کارایی های آنها و همین طور مشخصات آنها امری مهم می باشد. در راستای همین موضوع ما تصمیم داریم در این مطلب شما را با یکی از انواع آسانسور ها یعنی آسانسور آشنا کنیم و توضیحاتی درباره ی آن به شما ارائه دهیم.