تفاوت عملکرد آسانسور دوقلو با آسانسور معمولی

تفاوت عملکرد آسانسور دوقلو با آسانسور معمولی

همانطور که می‌دانید آسانسورها تجهیزاتی هستند که به منظور جا به جایی افراد و یا حتی برخی از کالاها بین طبقات یک ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. به عبارتی انسان سهولت رفت و آمد در طبقات مختلف ساختمان‌ها و صرفه جویی در زمان را مدیون پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن این بالابرها است. البته که سطح تکنولوژی هرگز ثابت نبوده و با گذشت زمان و بروزرسانی علم و دانش ارتقا می‌یابد. به همین خاطر امروزه شاهد استفاده از انواع آسانسور در ساختمان‌های مختلف هستیم. چون بسته به نوع کاربری ساختمان از آسانسورهای متفاوتی استفاده می‌شود. از جمله این آسانسورها می‌توان به آسانسور دوقلو اشاره کرد که قصد داریم به معرفی و بررسی تفاوت آن با آسانسورهای معمولی بپردازیم. چنانچه مایل هستید که در این خصوص اطلاعاتی بدست آورید، در ادامه همراه ما باشید.

آسانسور دوقولو چیست؟

بد نیست بدانید که ایده تولید آسانسورهای دوقلو متعلق به تیسن کروپ است که یک شرکت آلمانی بوده و این اقدام خود تاثیر بسزایی در این صنعت گذاشته است. چرا که با گذشت زمان و افزایش جمعیت و نیاز به مسکن، ساخت ساختمان‌های بلند افزایش یافت. طبیعتا هرچه  تعداد طبقات ساختمانی بیشتر باشد، جا به جایی در آن به زمان بیشتری احتیاج خواهد داشت. از این رو باید راه حلی برای حل اتلاف وقت در نظر گرفته می‌شد تا هم در زمان استفاده از آسانسور صرفه جویی شود و هم اینکه ترافیک رفت و آمد در ساختمان به حداقل برسد. از این رو می‌توان گفت که طراحی و ساخت آسانسورهای دوقلو بهترین راه حل ممکن برای این منظور بود.

آسانسور دوقولو چیست؟

در راستای پاسخ به این سوال که آسانسور دوقلو چیست می‌توان گفت این دسته از آسانسورها متشکل از دو کابین مجزا از یکدیگر بوده که علیرغم قرار گرفتن در یک محور کاملا بصورت مستقل از هم حرکت کرده و از این رو افراد زیادی در یک زمان واحد می‌توانند بدون هیچگونه مشکلی از آن در ساختمانی بلند و شلوغ استفاده کنند. لازم به ذکر است که میان دو کابین از قطعاتی استفاده شده است تا با حفظ فاصله کافی میان آنها هنگام حرکت مانع از برخوردشان به یکدیگر و ایجاد مشکل گردد.

مقایسه عملکرد آسانسور دوقولو با آسانسور معمولی

ممکن است تصور کنید که آسانسور دوقلو هیچ تفاوتی با آسانسور معمولی نداشته باشد و با خود بگویید که آسانسور دوقلو نیز همانند هر آسانسور دیگری تشکیل شده از کابین آسانسور ، دکمه، درب، تابلو فرمان، نحوه حرکت یکسان و بطور کل دارای قطعات آسانسور مشابه می‌باشد. درست است که آسانسورها در یکسری کلیات تفاوتی با یکدیگر ندارند، اما وجود برخی امکانات ویژه و خاص و نوع نیروی محرکه وارد بر کابین باعث ایجاد تمایزهایی می‌شود. درست مانند آسانسور گیربکس و آسانسور گیرلس که در نوع موتور با یکدیگر تفاوت دارند، وجود برخی خصوصیات در آسانسور دوقلو نیز باعث ایجاد تفاوت میان آن و آسانسور معمولی می‌شود.

آسانسور دوقولو با آسانسور معمولی

به عنوان مثال برخلاف آسانسورهای معمولی که افراد دکمه طبقه مورد نظرشان را درون کابین انتخاب می‌کنند، در آسانسور دوقلو این کار در لابی آسانسور و از طریق ترمینال لمسی صورت می‌پذیرد. آسانسور دوقلو مجهز به سیستم کنترل تماس بوده که وظیفه آن بررسی موقعیت مسافر و جهت حرکت آسانسور و مقایسه آن با وضعیت سایر مسافران می‌باشد. بعد از اتمام بررسی‌های مذکور، این سیستم در سریع‌ترین زمان ممکن و انجام محاسبات لازم نزدیک‌ترین مقصد را به مسافران نشان می‌دهد.

همچنین آسانسور دوقلو دارای سیستم به خصوصی است که آسانسورهای معمولی فاقد آن هستند. منظور برخورداری آسانسور دوقلو از سیستم DCS می‌باشد که میان حرکت و استفاده مسافران از آسانسور اولویت بندی انجام می‌دهد. مثلا توسط این سیستم افراد معلول در مقایسه با افراد سالم نسبت به استفاده از آسانسور ارجحیت داده می‌شوند.

علاوه بر اینها می‌توان به یک تفاوت دیگر میان آسانسور دوقلو و آسانسور معمولی پرداخت که مربوط می‌شود به قابلیت دسترسی کدگذاری شده به قسمت‌هایی خاص از آسانسور که مشابه آن را در آسانسورهای هوشمند نیز می‌توان دید.

بررسی مزایای آسانسور دوقلو

از جمله برخی از مزایای آسانسور دوقلو می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کاهش مدت زمان انتظار به دلیل استفاده از دو کابین
  • افزایش ظرفیت در جا به جایی افراد
  • صرفه جویی در مصرف انرژی و استفاده بهینه از آن به دلیل مجهز بودن به موتور گیرلس با کیفیت
  • افزایش ایمنی افراد
  • حداکثر استفاده ممکن از فضای کف کابین

آسانسور معمولی

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم شما را با تفاوت میان آسانسور دوقلو و آسانسور معمولی آشنا کنیم.  طبق آنچه که در مطلب گفته شد دانستیم که استفاده از پکیج آسانسور دوقلو مزایای زیادی برای افراد به همراه دارد. از جمله اینکه باعث کاهش ترافیک رفت و آمد در ساختمان شده، از به هدر رفتن انرژی جلوگیری کرده، ایمنی افراد را حفظ کرده و در عین حال به سبب آنکه کابین آسانسور در فضای باز است، ظاهری متفاوت به ساختمان بخشیده و از این رو تماشای آن برای افراد جالب است. در مجموع هرچه به سمت جلو حرکت کنیم، تکنولوژی شگفتی‌های بیشتری پیدا می‌کند که یکی از آنها طراحی و ساخت همین آسانسورهای دوقلو است. گفتنی است که در حال حاضر بسیاری از کشورها به استفاده از این تکنولوژی روی آورده و بکارگیری آن در حال گسترش است.