هندریل پله برقی چیست؟
هندریل پله برقی چیست؟

هندریل پله برقی چیست؟

پله‌ برقی از جمله اختراعات کارآمد بشر است که حرکت انسان و اشیاء را در سطح فضاهای عمومی و ساختمان‌ها، آسان‌تر کرده‌است. این محصول مکانیکی دارای اجزایی است که باعث فعالیت مناسب آن شده‌، یکی از این اجزاء، هندریل پله برقی است که نام دیگر آن، دستگیره پله برقی می‌باشد.

اصلی‌ترین مأموریتی که هندریل در پله برقی دارد، ایجاد امنیت و ثبات حرکت برای مسافران است. در واقع این محصول باعث می‌شود افراد به راحتی از پله برقی استفاده کنند و خطری آن‌ها را تهدید نکند.

حال که کمی با این قطعه آشنا شده‌ایم، می‌خواهیم به صورت تخصصی‌تر هندریل پله برقی را بررسی کنیم و درباره آن توضیحات بیشتری ارائه نماییم. توصیه می‌کنیم تا پایان این موضوع همراه ما باشید.

هندریل پله برقی چیست؟

اگر بخواهیم به شکل ساده‌ای هندریل پله برقی را توضیح دهیم، باید بگوییم این قطعه همان ریل‌هایی است که بر روی نرده کناری پله برقی نصب شده‌است. در واقع همزمان با شروع حرکت پله برقی، این ریل ها با مکانیزم عملکردی مخصوص خود، نیروی محرکه مناسب را از سیستم پله برقی دریافت و با قطعات دیگر همچون محور، قرقره، یاتاقان و زنجیر، حرکت را در پله برقی ایجاد می‌کنند.

هندریل پله برقی

جنس هندریل پله برقی از محصولات باکیفیت و انعطاف‌پذیر ساخته شده و معمولاً از پلاستیک فشرده یا پلی اورتان ساخته می‌شوند. این قطعه به دو شکل لاتین C و V تولید می‌شود. در حالتی که هندریل به شکل C تولید شود، محوریت و مرکز آن توخالی بوده و مقدار اصطکاک کمتری را نسبت به حالت دیگر ایجاد می‌کند. این دسته از هندریل‌ها دارای قیمت مناسب‌تری بوده و صرفه اقتصادی بیشتری دارند. معمولاً این دسته از هندریل‌ها در ریل آسانسورهای کم‌تردد و پله برقی‌ها نصب می‌شوند.

نوع دیگر هندریل، V شکل است. این دسته از قطعات، دارای اصطکاک بیشتری هستند که معمولاً بر روی پله برقی‌هایی که ارتفاع بیشتری دارند، نصب می‌شوند. همچنین این دسته از هندریل‌ها برای مجتمع‌هایی که تردد و رفت و آمد بیشتری دارند نیز کارآمد است. هندریل V شکل نسبت به هندریل C شکل، دارای قیمت بیشتری است.

عملکرد هندریل پله برقی چگونه می‌باشد؟

هندریل پله برقی از طریق مکانیزمی که در چرخ دهنده‌های پله برقی وجود دارد، حرکت می‌کند. انرژی این حرکت از طریق توان موتور الکتریکی پله برقی ایجاد می‌شود و همین انرژی باعث حرکت هندریل و ایجاد امنیت می‌شود. محور به‌کار رفته در هندریل معمولاً دارای قطر ۶۰ الی ۱۰۰ سانتی‌متری است. این محور توسط دو قرقره چدنی، دو زنجیر و دو یاتاقان که تماماً به چرخ دنده‌های اصلی متصل هستند، به حرکت در می‌آید.

میزان سرعت چرخش هندریل‌ها در پله برقی متناسب با حرکت پله‌ها تعیین شده‌است تا امنیت افراد در حین حرکت پله برقی، تضمین شود.

هندریل پله برقی

مزیت استفاده از این هندریل‌ها چیست؟

برای اینکه بتوانید مزیت استفاده از هندریل برقی را به شکل ساده‌ای متوجه شوید، می‌خواهیم مثالی بزنیم. همانطور که در کنار پله‌های سنتی موجود در ساختمان‌ها، نرده‌ای نصب می‌شود تا تکیه‌گاه مطمئنی برای افراد ایجاد شود، در کنار پله برقی نیز هندریل‌هایی گنجانده شده‌است تا ایمنی و تکیه‌گاه افراد را تضمین کند.

این هندریل‌ها به شکل خاصی امنیت مسافران علی‌الخصوص افراد مسن و خردسال را تأمین می‌کند و باعث می‌شود آسیبی به این دسته از افراد وارد نشود. علاوه بر این باید کیفیت و جنس هندریل پله برقی مرغوب و مناسب باشد تا تکیه‌دادن به آن و حفظ تعادل برای افراد مختلف ممکن باشد.

همچنین انتخاب هندریل مناسب باعث می‌شود طول عمر آن افزایش یابد و با گذشت زمان دچار خرابی نشود. هندریل باکیفیت، نیروی چرخشی مناسبی را به سیستم پله برقی انتقال می‌دهد تا مکانیزم حرکت به شکل صحیح و اصولی، انجام شود.

نکات مهم و استانداردهای مربوط به هندریل پله برقی

همانطور که پیشتر نیز عنوان شد، هندریل پله برقی از جمله مهمترین اجزایی است که در پله برقی و پکیج آسانسور نصب می‌شود. بنابراین عملکرد صحیح و درست آن بسیار حائز اهمیت است. بدین منظور، لازم است استانداردها و نکات مهمی که برای اجرای درست این قطعه مکانیکی وجود دارد را بررسی کنیم.

میزان سرعت و حرکت، مقدار فاصله از اجزای دیگر، اندازه هندریل و … از جمله این موارد است که باید در این زمینه به آن توجه داشت. هندریل باید به شکلی نصب و طراحی شود که در طول مسیر و کارکرد خود، خللی به سیستم کلی مجموعه وارد نکند. همچنین دسترسی آسان و تضمین امنیت مسافران نیز از دیگر نکات مهم مربوط به هندریل است.

در ادامه، مهم‌ترین نکات و استانداردهایی که باید در رابطه با هندریل پله برقی در نظر گرفت را ارائه خواهیم کرد. توصیه می‌کنیم این نکات و استانداردها را به صورت جدی در نظر بگیرید تا از وقوع هرگونه مشکل و حادثه، جلوگیری نمایید.

  • هندریل‌ها قطعه‌ای متحرک هستند و نباید به شکل ثابت قرار بگیرند. همچنین نوع حرکت این قطعه نیز همسو و هم‌جهت با حرکت پله برقی است.
  • حرکت هندریل پله برقی باید به اندازه حرکت پله برقی باشد. علاوه بر این سرعت هندریل پله برقی حداکثر می‌تواند ۲ درصد بیشتر از پله برقی باشد.
  • فاصله‌ای که میان کناره خارجی هندریل و دیواره کناری است، نباید از ۸ سانتی‌متر کمتر باشد.
  • مقدار پهنایی که باید این هندریل‌ها داشته‌باشند، ۷ الی ۱۰ سانتی‌متر است.
  • به هیچ‌وجه نباید فاصله بین پروفیل هندریل و هدایت کننده آن بیشتر از ۸ میلی‌متر باشد.

هندریل پله برقی

جمع بندی نهایی

همانطور که مشاهده کردید در این مطلب به بررسی هندریل پله برقی پرداختیم. به طور یقین با این قطعه کارآمد در هنگام استفاده از پله برقی برخورد کرده‌اید. این قطعه که در ظاهر کارایی کمی دارد، جزء کارآمدی در سیستم پله برقی است. همچنین این قطعه در آسانسور نیز نصب می‌شود و حرکت مکانیکی آن را به شکل صحیح و اصولی، هدایت می‌کند.

فراموش نکنید که نصب این قطعه در پله برقی، باعث ایجاد امنیت و تعادل برای مسافران می‌شود. این نوارهای متحرک انرژی مناسب را به پله برقی منتقل و باعث حرکت آن می‌شود.

نکته‌ی مهم دیگری که باید آن را در نظر گرفت، این است که نصب تخصصی و اصولی این قطعه بسیار حیاتی است و در صورت عدم نصب مناسب آن، خطرات زیادی از جمله تهدید جان مسافران را به همراه دارد.

در پایان امیدواریم از خواندن این مطلب لذت برده باشید و اطلاعات مناسب و ارزشمندی را از آن دریافت کرده‌باشید.