۱۰ مورد از قطعات ضروری آسانسور که باید بدانید!

۱۰ مورد از قطعات ضروری آسانسور که باید بدانید!

۱۰ مورد از قطعات ضروری آسانسور که باید بدانید!

یک آسانسور یا پله برقی استاندارد برای آنکه بتواند عملکرد مطمئن و مناسبی داشته باشد، از قطعات مختلفی تشکیل شده است و هرکدام از این قطعات وظایف مخصوصی را برعهده دارند. حال تصمیم داریم در این مقاله ۱۰ مورد از قطعات ضروری آسانسور را بررسی کنیم تا با آن‌ها آشنا شوید و در زمان انتخاب آسانسور به این موارد توجه داشته باشید.

معرفی قطعات ضروری آسانسور:

۱٫ موتور آسانسور

آسانسور برای تامین نیروی لازم برای کابین از قطعه‌ای به‌نام موتور استفاده می‌کند. موتور‌های آسانسور انواع مختلفی دارند و در هر آسانسور از موتور متفاوتی استفاده می‌شود، به‌طوری‌که برای مثال می‌توان به موتور آسانسور گیرلس اشاره کرد.

این موتور به‌گونه‌ای است که باعث می‌شود کابین آسانسور حرکت خود را توسط یک چرخ‌دنده و یک قرقره کششی انجام دهد. موتور گیرلس از سال ۱۹۸۰ برای ساخت آسانسور طراحی شد و امروزه نیز از آن برای آسانسورهایی که سرعت بالا دارند استفاده می‌شود. باید اضافه کرد که این موتور راندمان انرژی کمی دارد و از همین رو استفاده از آن به محیط‌زیست آسیب نمی‌رساند.

ژیندا

۲٫ تابلو فرمان

دومین قطعه ضروری آسانسور که نقش مهمی در عملکرد این دستگاه دارد را می‌توان تابلو فرمان درنظر گرفت. تابلو فرمان وظیفه پردازش اطلاعات آسانسور را برعهده دارد، به‌طوری‌که اطلاعات در ابتدا در این قطعه پردازش و سپس به موتور ارسال می‌شوند. دقت داشته باشید که این قطعه نقش اساسی دارد، زیرا می‌تواند موقعیت کابین آسانسور، جهت کابین آسانسور و سرعت آسانسور را کنترل کند.

بهترین تابلو فرمان

۳٫ کابین و درب آسانسور

کابین و درب از جمله قطعات فیزیکی آسانسور هستند. کابین آسانسور قطعه‌‌ای محسوب می‌شود که از آن برای جابه‌جایی افراد یا بار استفاده می‌کنند و معمولا آن را در ظرفیت‌های متفاوت، ظاهر متفاوت و جنس‌های متفاوت طراحی می‌کنند. همچنین باید اشاره کرد که خود کابین نیز تشکیل شده از قطعات مختلفی چون یوک، کفشک‌های کابین و … است.

در رابطه با درب نیز باید گفت بر روی آسانسورها دو درب نصب می‌شود که یکی از این درب‌ها را می‌توان مربوط به کابین درنظر گرفت و درب دیگر را مربوط به درب طبقات. باید اضافه کرد که درب‏های آسانسور نیز انواع مختلفی دارند که شما می‌توانید هنگام انتخاب آسانسور با توجه به سلیقه خود درب مناسبی را انتخاب کنید.

۴٫ سیم بکسل و وزنه تعادل

وزنه‌های تعادل از جمله قطعات ضروری آسانسور هستند که به حرکت آسان کابین آسانسور کمک می‌کنند. این وزنه‌ها در سمت مقابل کابین قرار می‌گیرند و انتهای سیم بکسل نصب می‌شوند. سیم بکسل به مجموعه‌ای از سیم و کنف گفته می‌شود که به دور یکدیگر پیچیده می‌شوند و می‌توانند وزن زیادی را تحمل کنند. آسانسورها معمولا از سیم بکسل ۱۹ در ۸ برخوردارند و می‌توانند وزن زیادی را تحمل کنند.

سیم بکسل گوستاولف

۵٫ ریل آسانسور

قطعه ریل آسانسور یک قطعه فلزی T شکل است که وظیفه‌ی حرکت کابین آسانسور بین طبقات را برعهده دارد و مانع از سقوط کابین و لغزش آن در حین حرکت می‌شود. این قطعه فلزی به شکل عمودی در چاه آسانسور نصب می‌شود و از طول‌های مختلفی برخوردار است، اما می‌توان گفت رایج‌ترین طول برای ریل آسانسور ۵ متر در نظر گرفته می‌شود و این قطعه باید مقاومت خوبی داشته باشد تا به‌واسطه وارد شدن نیروی زیاد خم نشود. تفاوت ریل گرم و سرد را اینجا بخوانید.

۶٫ گاورنر

گاورنر از ششمین قطعات ضروری آسانسور محسوب می‌شود که در قسمت‌های بالایی آسانسور و نزدیک فلکه کششی نصب می‌شود وظیفه‌ای که برعهده دارد فعال کردن ترمز ایمنی آسانسور است. نحوه عملکرد این قطعه نیز به این صورت است که سیم بکسل آن را می‌چرخاند و با افزایش سرعت حرکت آسانسور و همچنین نیروی گریز از مرکز گاورنر ترمزهای ایمنی فعال می‌شوند که نتیجه فعال شدن این ترمزها جلوگیری از سقوط آسانسور خواهد بود.

۷٫ ترمز ایمنی

در میان قطعات ضروری آسانسور ترمز ایمنی پاراشوت تضمین سلامت سرنشینان آسانسور را برعهده دارد و به همین دلیل عملکرد آن به‌گونه‌ای است که اگر سرعت حرکت کابین از مقداری که تعیین شده بیشتر شود، ترمزها فعال می‌شوند و مانع از سقوط کابین خواهند شد.

این سرعت از پیش تعیین شده برای کابین آسانسورها متفاوت است، اما معمولا برابر با ۱۱۵ درصد سرعت نامی آسانسور خواهد بود. بنابراین زمانی‌که سرعت آسانسور بنابه هر دلیلی از این میزان عبور کند به‌معنای سقوط آسانسور است که در چنین شرایطی ترمزهای اضطراری فعال می‌شوند تا بتوانند از جان سرنشینان محافظت کنند.

۸٫ تراول کابل آسانسور

تراول کابل آسانسور یک قطعه فلزی منعطف و مقاوم محسوب می‌شود که بین تابلو فرمان و کابین آسانسور رابطه برقرار می‌کند. باید اشاره کرد که تراول کابل وظیفه انتقال پیام‌های کابین به تابلو فرمان را برعهده دارد و تابلو فرمان پس از آن که فرمان‌های صادر شده را بررسی کرد، پیغام مناسب را به موتور دستگاه انتقال می‌دهد تا عملکرد آسانسور تنظیم شود.

۹٫ فتوسل و سنسور وزن

از دیگر قطعات ضروری آسانسور که برای تامین ایمنی سرنشینان از آن استفاده می‌شود، می‌توان به فتوسل و سنسور وزن اشاره کرد. فتوسل یک قطعه حساس به نور است که معمولا در ورودی کابین آسانسور قرار می‌گیرد و زمانی که مانعی بین درب‌ها باشد از بسته شدن درب‌های آسانسور جلوگیری می‌کند. سنسور وزن که از دیگر تجهیزات ایمنی آسانسور است، وزن افراد و اشیای موجود در کابین را اندازه‌گیری می‌کند و اگر این اندازه از اندازه‌ی مجاز بیشتر باشد از حرکت آسانسور جلوگیری خواهد کرد‌.

 

۱۰٫ سیستم تهویه

سیستم تهویه که برای ایجاد هوای مطبوع در کابین آسانسور مورد استفاده قرار می‌گیرد از دیگر تجهیزات پکیج آسانسور است و باعث می‌شود که هوا در کابین که یک فضای کاملا بسته است و امکان نفوذ نور وجود ندارد تهویه شود و افراد هنگام استفاده از آسانسور اذیت نشوند. این قطعه در تمام آسانسورها وجود دارد، اما ممکن است هر آسانسور نوع مختلفی از آن را در اختیار داشته باشد.

جمع‌بندی

همان‌طورکه مطالعه کردید، در این مقاله ۱۰ مورد از قطعات ضروری آسانسور را موردبررسی قرار دادیم و با اهمیت وجود هریک آشنا شدیم. حال اگر شما تصمیم به خرید آسانسور برای ساختمان خود دارید، باید به تمام این قطعات توجه داشته باشید تا بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید.