کاربرد سنسور چشمی یا فتوسل آسانسور

کاربرد سنسور چشمی یا فتوسل آسانسور

کاربرد سنسور چشمی یا فتوسل آسانسور

همانطور که مستحضر هستید، در سال‌های اخیر خانه‌های ویلایی جای خود را به آپارتمان سازی و انبوه سازی؛ به خصوص در شهرهای پرتراکم داده است. مسلما استفاده از مواردی؛ همچون آسانسور در این ساخت و سازها حس می‌گردد. بنابراین استفاده از آسانسورهای ایمن و استاندارد از جمله ملزوماتی است که می‌بایست هنگام انتخاب، خرید و نصب آن ها در نظر گرفته شود.

آسانسور و پله برقی از قطعات الکتریکی و سخت افزاری متعددی تشکیل شده است که هر کدام نقش مهمی در میزان ایمنی و کارایی آن ایفا می‌کند. از جمله این موارد می‌توان به سنسور چشمی یا فتوسل آسانسور اشاره کرد که جز قطعات بسیار مهم و کلیدی محسوب می‌گردد. فتوسل با وجود دارا بودن اندازه و ابعاد کوچک در مقابل کل دستگاه، میتوان آن‌را یکی از اصلی‌ترین قطعاتی دانست که موجب افزایش کارایی و از همه مهمتر امنیت آسانسور می‌گردد. برای آشنایی بیشتر با این قطعه این مطلب را از دست ندهید.

سنسور یا فتوسل آسانسور چیست؟

فتوسل آسانسور که با نام های “سنسور چشمی”، “چشم الکترونیکی” و “چشمی آسانسور” نیز شناخته می‌شود، در واقع وسیله ای است برای جلوگیری از بسته شدن درب آسانسور در زمانیکه مانعی در سر راه درب وجود دارد. موانع می‌تواند شامل افراد، وسایل و یا هر چیز دیگری باشد. در واقع سنسور آسانسور قطعه ای است که پس از اطمینان از جای گیری تمامی افراد در آسانسور اقدام به بسته شدن درب می‌کند و به این ترتیب امنیت کافی را به خصوص برای افراد فراهم خواهد کرد.

سنسور جز قطعات اصلی و مهم آسانسورها محسوب می‌گردد که در تمامی آسانسورهای بیمارستانی، باربری و… مورد استفاده قرار می‌گیرد و نقش کلیدی در آن ایفا می‌کند. طرز عمل این قطعه کلیدی کاملا شفاف است و دقیقا در دو طرف درب کابین آسانسور نصب می‌گردد و سیگنال‌های نوری را از سمت فرستنده کابین به گیرنده ارسال می‌کند. هرجا که این سیگنال‌ها به گیرنده ارسال نشود، فتوسل آسانسور آن را تشخیص بر وجود یک مانع می‌داند و درب آسانسور بسته نمی‌گردد.

فتوسل

انواع سنسورها یا فتوسل آسانسور

به طور کلی سنسور آسانسور به دو دسته فتوسل‌های نقطه ای و پرده ای طبقه بندی می‌گردد که با توجه به نوع کاربری موتور آسانسور و کابین آن از هر یک استفاده می‌گردد.

۱-فتوسل نقطه‌ای( چشمی)

این نوع سنسور که به فتوسل نقطه ای نیز شهرت دارد، به جای قرار گرفتن در بالای درب کابین آسانسور، دقیقا در کناره درب قرار میگیرد و فاصله آن تا سطح کف آسانسور حدود ۵۰ تا ۷۰ سانتی‌متر می‌باشد. فتوسل‌های نقطه‌ای دارای مکانیزم ارسال سیگنال‌های نوری از گیرنده به فرستنده است، منتها از مکان نصب فتوسل به سمت پایین را کاور می‌کند. دلیل ارزان قیمت تر بودن این فتوسل ها در همین نکته و همچنین تعداد گیرنده‌ها و فرستنده‌های کمتر آن می‌باشد. فتوسل‌های نقطه‌ای را با عنوان چشمی‌های قدیمی‌تر آسانسورها نیز می‌شناسند و در نسل جدید آسانسورها بیشتر از فتوسل پرده‌ای استفاده می‌گردد.

۲-فتوسل پرده ای

فتوسل‌های پرده‌ای نیز دارای مکانیزم عمل مشابه فتوسل نقطه‌ای است. با این تفاوت که در فتوسل پرده‌ای، بر خلاف نقطه‌ای که تنها یک نقطه را پوشش می‌دهد، تمامی نقاط درب آسانسور را تحت پوشش خود قرار می‌دهد و حساسیت آن به حرکت اشیا و افراد بسیار بالا است و حتی کوچکترین لرزش و حرکتی را تشخیص داده و مانع از بسته شدن درب آسانسور می گردد. در آسانسورهای گیرلس (Gearless) یا آسانسورهایی که موتور آن‌ها فاقد گیربکس می‌باشد، لزوما از فتوسل های پرده‌ای استفاده می‌گردد.

نکات نصب سنسورهای آسانسور

هنگام نصب سنسورهای آسانسور با رعایت برخی نکات و موارد، علاوه بر اینکه ایمنی بیشتری برای افراد و استفاده کنندگان فراهم می‌آورید، موجب افزایش طول عمر این وسیله نیز خواهید شد.

-هنگام نصب فتوسل‌ها، سعی کنید گیرنده و فرستنده‌ها را نزدیک به یکدیگر نصب کنید. به این ترتیب موجب افزایش طول عمر و کاهش استهلاک این قطعه می‌گردید.

-برای جلوگیری از کثیف شدن لنز شیشه‌ای فتوسل هنگام نصب، دقت داشته باشید که پس از علامت گذاری فتوسل را برداشته و سپس به دریل کاری بپردازید. همزمان با قرار دادن فتوسل از مته دریل استفاده نکنید.

-سعی کنید زاویه بین سنسورهای گیرنده و فرستنده را حتما رعایت کنید تا بتواند به درستی عمل کند.

-انتخاب نوع فتوسل با توجه به نوع کابین آسانسور و کاربرد آن تعیین می‌گردد. در صورت لزوم برای افزایش ایمنی آسانسور از انواع سنسورهای پرده‌ای بهره گیرید.

-قیمت فتوسل ها نیز با توجه به برند سازنده آن و همچنین انواع آن ممکن است دارای قیمت‌های مختلفی باشد.

-نصب سنسور فتوسل و یا خارج کردن آن برای تعمیر و بازسازی، می‌بایست حتما تحت نظر متخصص و کارشناس مجرب صورت پذیرد.

خلاصه مطلب

از آنجا که انتخاب و آگاهی از قطعات مختلف آسانسور می‌تواند موجب افزایش ایمنی و کارایی این دستگاه گردد، لذا دانستن موارد مهم در مورد اصلی ترین قطعه این دستگاه؛ یعنی فتوسل آسانسور می‌تواند تا حد زیادی مانع از بروز مشکلات و سوانح بعدی گردد.