خطرات آسانسور با کابین بدون درب
خطرات آسانسور با کابین بدون درب

خطرات آسانسور با کابین بدون درب

آسانسور بالابری است متحرک که سال‌ها پیش به منظور جا به جایی آسان افراد و حتی برخی از اجسام ساخته شده است. شاید نیاز به استفاده از آسانسور زمانی احساس شد که با افزایش جمعیت و ساخت ساختمان‌های مسکونی چند طبقه رفت و آمد سخت و زمان بر می‌شد. چون دیگر افراد برای رفت و آمد به خانه باید پله‌های چند طبقه را روزانه چندین بار طی می‌کردند. ممکن است با خودتان تصور کنید که در گذشته ساختمان‌ها به بلندی ساختمان‌های امروزی نبودند و در نتیجه استفاده از آسانسور هم در آن زمان اهمیت چندانی نداشته است. اما باید این نکته را در نظر بگیرید که برای افراد بیمار، سالمندان، زنان باردار و کودکان خردسال بالا و پایین رفتن از چند پله انگشت شمار هم کار سختی محسوب می‌شود.

حتی برای جوانان نیز بالا رفتن از پله‌های یک ساختمان بلند کار طاقت فرسایی بشمار می‌رود. علاوه بر این موضوع در ساختمان‌های اداری و تجاری عدم استفاده از آسانسور اتلاف وقت و ترافیک در رفت و آمد را به دنبال دارد. برای همین فرقی نداشت ساختمان دو طبقه باشد یا پنج طبقه، مسکونی باشد یا اداری و تجاری؛ در هر صورت استفاده از آسانسور یا پله برقی به یک نیاز اساسی تبدیل شده بود.

با این حال آسانسورها نیز در گذشته به شکل امروزی خود نبودند و طی این سال‌ها دچار تغییراتی شده‌اند. درست همانند هر وسیله دیگری که انسان به کمک آزمون و خطا توانسته آن را در طول سال‌های زیاد ارتقا دهد، آسانسور نیز از این قاعده مستثنی نیست.  چرا که کسب تجربه از طریق آزمایش و بررسی بازخوردها و در نظر گرفتن ایرادات فنی در کنار پیشرفت علم و تکنولوژی منجر به ارائه محصولی کامل‌تر و با کیفیت‌تر می‌شود. به همین خاطر در این مطلب می‌خواهیم به بررسی تفاوت آسانسور از گذشته تا به امروز بپردازیم.

خطرات آسانسور با کابین بدون درب

خطرات آسانسور با کابین بدون درب

البته که آسانسور از گذشته تا کنون دچار تحولات عظیمی شده که از جمله آنها می‌توانیم به تغییر در ظاهر، بهبود سرعت، کاهش لرزش و صداهای اضافه، هوشمند شدن و… اشاره کرد. اما تفاوتی که قصد صحبت در مورد آن را داریم به درب کابین آسانسور مربوط می‌شود. همانطور که می‌دانید در هر آسانسور دو درب طبقه و کابین نصب می‌شود که از هر دو به منظور حفظ ایمنی و سلامت افراد استفاده می‌گردد. این موضوع در حالی است که آسانسورهایی که تا قبل از سال ۱۳۷۸ نصب شده‌اند، فاقد درب کابین آسانسور می‌باشند.

کابین بدون درب به این معنی است که افراد به فضای داخل چاه دسترسی داشته و همین موضوع یعنی در معرض خطر قرار گرفتن جان و ایمنی مسافرانی که از آسانسور استفاده می‌کنند. چرا که کابین در حال حرکت می‌تواند اتفاقات ناگواری همچون گیر کردن وسایل و یا اعضای بدن افراد به خصوص کودکان را به دنبال داشته باشد. از این رو توصیه می‌شود که در صورت استفاده از آسانسوری با کابین بدون درب حتما مراقب سلامتی خود بوده و چنانچه کودکی با خود به همراه دارید، توجهتان را تا زمان توقف آسانسور به او معطوف نمایید تا از بروز اتفاقات ناخوشایند جلوگیری به عمل آورید.

در این مطلب سعی کردیم شما را با دلایل نیاز به استفاده از آسانسور و همینطور خطرات استفاده از آسانسور با کابین بدون درب آشنا کنیم. اگرچه امروزه کلیه آسانسورها از درب طبقه و درب کابین برخوردار هستند، اما همانطور که گفته شد کابین آسانسورهای قدیمی فاقد درب می‌باشند. پس در صورت استفاده از آنها جوانب احتیاط را در نظر بگیرید.