استفاده از انرژی سبز در آسانسور

استفاده از انرژی سبز در آسانسور

استفاده از انرژی سبز در آسانسور

آسانسورها و پله برقی از اجزا و قطعات مختلفی تشکیل شده و هر یک دارای اهمیت خاص خودشان هستند. البته درست است که تمام قطعات بکار برده شده در آسانسور در نحوه عملکرد این دستگاه تاثیرگذار هستند، اما نمی توان از اهمیت طراحی داخلی آسانسور  نیز چشم پوشید. نصب آینه در آسانسور، نورپردازی خاص و… به منظور افزایش جذابیت و راحتی افراد در کابین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از طرفی تکنولوژی‌های جدید در آسانسور روز به روز در حال پیشرفت بوده و ما شاهد شگفتی‌های بزرگ و برجسته‌ای در این صنعت هستیم که از جمله نمونه‌های آن می‌توان به استفاده از انرژی سبز اشاره کرد. انرژی سبز به منظور کاهش مصرف و هزینه‌های سوخت‌های فسیلی بکار گرفته شد. همانطور که می‌دانید سوخت‌های تجدیدپذیر منابع ارزشمندی هستند که مصرف آنها هزینه زیادی را در پی داشته و به مرور استفاده از آنها می‌تواند منجر به کمیاب شدنشان گردد. بنابراین باید به دنبال راه حلی جایگزین و سودمند بود تا هم بتوان هزینه‌ها را کاهش داد و هم منابع را برای مدت طولانی‌تری حفظ کرد. از این رو با توجه به ساخت برج‌های بلند و استفاده بیشمار افراد از آسانسور و به دنبال آن مصرف بیش از حد انرژی می‌توان فهمید که بکارگیری تکنولوژی انرژی سبز تا چه اندازه مهم و کاربردی است. به همین خاطر تصمیم داریم تا در مورد انرژی سبز در آسانسور، نحوه عملکرد، ویژگی‌ها و فواید آن صحبت کنیم. در نتیجه برای آشنایی بیشتر با این تکنولوژی پیشرفته در ادامه همراه ما باشید.

استفاده از انرژی سبز در آسانسور

انرژی سبز در صنعت آسانسور

طرح اولیه انرژی سبز نخستین بار توسط شرکت بنام و شناخته شده شیندلر مطرح گردید و بعدها از آن استقبال شد. شیندلر برای پیاده سازی این طرح یکی از آسانسورهایش به نام ۳۳۰۰ را از نو طراحی و تغییراتی در آن ایجاد کرد. به این صورت که در سقف آسانسور مذکور از صفحات خورشیدی استفاده نمود و آنگاه موفق شد تا انرژی مصرفی را حدود ۶۰% کاهش دهد. به عبارتی به کمک این تکنولوژی می‌توان بیش از ۵۰% انرژی مصرفی آسانسورها را ذخیره کرد.

خوشبختانه استفاده از انرژی سبز در آسانسورها با استقبال خوبی مواجه شده است؛ اما برای فراگیر شدن آن باید شرایط خاصی را که مطابق با این تکنولوژی است، در ساخت آسانسورها بکار برد تا پیاده سازی آن شدنی باشد.

شیوه عملکردی آسانسور سبز

شیوه عملکرد آسانسور سبز بسیار ساده و در عین حال جالب است. همانطور که می‌دانید حرکت آسانسور به مصرف انرژی نیاز دارد. حال در اینگونه آسانسورها به هنگام بالا رفتن طبیعتا انرژی مصرف می‌شود اما در زمان پایین آمدن بجای مصرف با تولید انرژی مواجه هستیم. به این ترتیب انرژی تولید شده در زمان حرکت به سمت پایین ذخیره و برای بالا رفتن مصرف شده و این چرخه ادامه پیدا می‌کند. به همین خاطر است که مصرف انرژی در آسانسور سبز به حداقل رسیده و برای ما سودمند است.

شیوه عملکردی آسانسور سبز بر مبنای حرکت آسانسور در دو جهت است؛ به گونه‌ای که در یک طرف با وجود وزن کابین که چیزی حدود ۴۰۰kg است و همینطور تغییر مرکز ثقل آسانسور که در طرف دیگر قرار دارد، به علت وزن کمتر (در مقابل وزن کابین) به سمت بالا حرکت می‌کند.

انرژی سبز در صنعت آسانسور

مزایای آسانسور سبز چیست؟

مزایای این نوع آسانسورها در منبع انرژی آنها خلاصه می‌شود. به عنوان مثال در زمان قطعی برق و حذف این منبع آسانسور سبز تا ۲۰۰ بار استارت قابلیت حرکت دارد. چون همانطور که گفته شد شیوه عملکردی آن به گونه‌ای است که انرژی مورد نیاز خود را تولید کرده و آن را در باتری ذخیره می‌کند. در نتیجه هنگام نبود برق انرژی موجود در باتری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همچنین با توجه به اینکه انرژی درون باتری ذخیره شده و در حرکت بعدی مصرف شده و مجددا این روند تکرار می‌شود، می‌توان گفت که باتری‌ها عمری طولانی خواهند داشت.

علاوه بر اینها در مواقعی که امکان تامین و استفاده از برق سه فاز وجود ندارد، آسانسور سبز می‌تواند با برق تک فاز شروع به حرکت نماید.

آسانسور با فناوری حرکت سبز چه ویژگی‌هایی دارد؟

از جمله ویژگی‌های برجسته آسانسور سبز می‌توان به قابلیت کار کردن آن بدون استفاده از برق شهری اشاره کرد. یعنی تا ۲۰۰ بار بدون آنکه نیازی به اتصال برق داشته باشد، توانایی حرکت دارد. همچنین از آنجایی که این آسانسورها به سیستم اینترنت اشیا مجهز هستند، از این طریق می‌توان برای ساعات پرمصرف برق برنامه ریزی نمود. به این ترتیب می‌توان در مواقع اوج مصرف به کمک انرژی‌ای که در باتری ذخیره شده از آسانسور استفاده کرد و بعد از اتمام ساعات اوج مصرف مجددا به برق شهری متصل گردد.

از جمله دیگر ویژگی‌های آسانسور سبز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عدم ایجاد لرزش کابین و صدا در حین حرکت
  • طراحی زیبا
  • عدم نیاز به فن خنک کننده
  • سرعت پایین و گشتاور بالا
  • راندمان بالا
  • امکان تحمل اضافه بار
  • عدم استفاده از گیربکس در ساختار آن

انرژی سبز در صنعت آسانسور

کلام آخر

در این مطلب در مورد انرژی سبز در آسانسورها، ویژگی‌ها و مزایایشان صحبت کردیم. با توجه به اینکه حوزه‌های ساختمان سازی و آسانسور مکمل یکدیگر هستند و هدف سازندگان استفاده از سیستم های کم مصرف می‌باشد، تکنولوژی آسانسور سبز یک راهکار بسیار مفید در جهت کاهش سوخت و مصرف انرژی بشمار می‌رود. بدون شک آن زمان که طرح‌های اولیه بالابرها ساخته و استفاده می‌شد، کسی فکرش را نمی‌کرد که بعدها آینده آسانسورها به کدام سمت قرار است کشیده شود. پیشرفت علم و تکنولوژی باعث زندگی راحت‌تر، افزایش کیفیت و صرفه جویی در هزینه و انرژی می‌شود.