نکاتی که در خرید قطعات آسانسور باید بدانید!
نکاتی که در خرید قطعات آسانسور باید بدانید!

نکاتی که در خرید قطعات آسانسور باید بدانید!

اگرچه آسانسورها به طور کلی مشابه هم هستند اما موتور، توان و برخی دیگر از قطعات آسانسور با دیگری تفاوت دارند. تسلط به ساختار آسانسور، عملکرد قطعه و کیفیت آن از موارد لازم هنگام تهیه قطعات مختلف است که سبب حفظ ایمنی سیستم هم می‌شود. خوشبختانه در راستای تامین امنیت و عملکرد مطلوب آسانسورها، استانداردهای معینی درمورد ساختار و قطعات این سیستم‌ها تعیین شده‌اند. با ما همراه باشید تا علاوه بر استانداردهای مشخص، نکات قابل توجه و مهم در خرید قطعات آسانسور را بررسی کنیم.

نکات مهم در خرید قطعات آسانسور

نصب و استفاده از یک آسانسور ایمن، کاربردی و قوی خواسته بسیاری از ساکنان ساختمان‌ها است که با رعایت برخی نکات میسر می‌شود. آسانسور از قطعات و اجزا مختلفی تشکیل شده که نقش عملکرد هر یک از آن‌ها در کل سیستم بیش از چیزی است که به نظر می‌رسد. ازاین‌رو تهیه قطعات و به طور کلی آسانسور مطلوبی که با استانداردهای موجود و نیاز ما تطابق داشته باشد امری الزامی است. در همین راستا نکات کاربردی و ضروری برای خرید قطعات آسانسور را در ادامه آورده‌ایم:

خرید قطعات استاندارد برای آسانسور استاندارد

اگر قصد خرید آسانسور ایمن و قطعات مطلوب دارید، استانداردها را فراموش نکنید. همانطور که رعایت استانداردها و داشتن مجوزهای معتبر برای شرکت‌های نصب و اجرای آسانسور الزامی است، قطعات هم باید دارای معیارهای استاندارد باشند‌. در راستای همین موضوع سال‌هاست که استانداردهای مشخصی برای قطعات و همچنان اجرای آسانسورها تعیین شد‌ه‌اند. بدین ترتیب توجه به نشان استاندارد و کارایی قطعات را نباید فراموش کرد.

 قطعات آسانسور

طبق این قوانین، قطعات با متریال مخصوص و در شرایط استاندارد تولید می‌شوند و پیروی از آن‌ها سبب کسب نتیجه مطلوب می‌شود. به طوری قطعات مصرفی و کاربردی آسانسور حین کار تغییری نکرده و کارایی لازم را خواهند داشت. برخی از این استانداردها شامل موارد زیر هستند:

آسانسورها از کنار هم قرار گرفتن قطعات و اجزای مختلفی چون کابین آسانسور، موتور، تابلو فرمان، وزنه‌ها، پاراشوت، ریل آسانسور، برد و … تشکیل می‌شوند. علاوه بر این می‌دانیم که این سیستم حمل و نقل ساختمانی دارای انواع کششی و هیدرولیک که شامل روملس، گیربکس دار، گیرلس و … است که هر یک قطعات مخصوص خود را دارند. با این اوصاف انتخاب قطعات متناسب با ساختار آسانسور و همچنین ساختمان امری الزامی است. به طوری که عدم خرید قطعه مناسب هر نوع آسانسور، ایمنی را کاهش داده و عملکرد مدنظر را نشان نخواهد داد.

برند و کیفیت قطعات آسانسور

کارایی و ایمنی از ویژگی‌های مدنظر در قطعات آسانسور است که باید هنگام خرید به آن‌ها توجه ویژه داشت. این ویژگی‌ها و کیفیت قطعات هم تحت اثر برند تولید کننده محصولات هستند. در واقع برخی از شرکت‌ها و کمپانی‌های معتبر و نامدار آسانسور، قطعات و سیستم‌های استانداردی تولید می‌‌کنند که سبب رضایت مشتریان می‌شوند. البته که قطعات و آسانسورهای برخی از شرکت‌های معتبر در ایران تحریم هستند. برای تهیه قطعات استاندارد می‌توانید روی خدمات اولیفت آسانسور حساب کنید.

 خرید قطعات آسانسور

خرید قطعات آسانسور از فروشگاه معتبر

اگرچه خرید قطعات آسانسور از فروشگاه‌های معتبر و منصف دغدغه بسیاری از افراد است اما امکان خرید اینترنتی نیز اهمیت قابل توجهی دارد. با توجه به افزایش عرضه کنندگان قطعات بزرگ و کوچک آسانسور، انتخاب فروشگاه معتبر و البته کامل امری شایان توجه است. بدین منظور توجه به نشان اعتماد الکترونیک، نشان ملی ثبت، بررسی وب سایت و اطلاعات آن از نکات مهم پیش از خرید اینترنتی است.

در خرید حضوری قطعات آسانسور نیز باید صحت و کیفیت کالا مورد بررسی قرار گرفته و پیش از مراجعه به فروشگاه درباره آن تحقیق شود. علت این امر، اهمیت نقش قطعات در ایمنی و عملکرد استاندارد آسانسور است. برای آگاهی از بورس این قطعات در تهران می‌توانید مقاله بورس قطعات آسانسور کجاست را مطالعه کنید.

بررسی قیمت قطعات مورد نیاز آسانسور

یکی از مهم ترین نکات خرید قطعات آسانسور، قیمت آن‌هاست که در هزینه نهایی نصب و راه اندازی یا تعمیرات نقش بسزایی دارد. البته لازم به ذکر است کیفیت و کارایی نسبت به قیمت در ارجحیت قرار دارد. بدین صورت که انتخاب قطعه گران قیمت باکیفیت بهتر از تهیه قطعه ارزان بی کیفیت است. اطلاع از عوامل موثر بر قیمت قطعات آسانسور سبب خریدی بهتر می‌شود.

فاکتور‌های موثر بر قیمت، پس از برند محصول شامل قیمت ارز، فروشگاه ارائه دهنده و همچنین مدل و نوع قطعه است. به طوری که قطعات آسانسورهای دارای سیستم‌های نسبتا قدیمی ارزان‌تر از قطعات جدید با امکانات پیشرفته است. برای تجربه خریدی بهتر می‌توان قیمت و کیفیت محصولات فروشگاه‌های مختلف را با هم مقایسه کرده و سپس انتخاب کنید.

خرید قطعات آسانسور

انتخاب آسانسور به روز و کاربردی

یکی از نکات راهنمای خرید قطعات آسانسور به مرحله خرید و انتخاب آسانسور برمی‌گردد. در واقع انتخاب یک آسانسور با سیستم مناسب و ساختار به روز، خرید و تعویض قطعات بعدی را آسان می‌کند. ازاین رو کمک گرفتن از یک متخصص برای طراحی و انتخاب آسانسور مناسب ساختمان که به قطعات کمیاب و پیچیده هم نیاز نداشته باشد امری بدیهی است. لازم به ذکر است انواع آسانسور کششی و هیدرولیکی طرفداران بیشتری داشته و در ایران هم استفاده گسترده دارند.

سخن پایانی

تامین و تعویض قطعات‌ آسانسور از الزامات این سیستم کاربردی در ساختمان است که با رعایت برخی نکات آسان‌تر می‌شود‌. ازاین‌رو در این مطلب از اولیفت، مهم‌ترین و کاربردی‌ترین نکات تهیه قطعات مناسب آسانسور مورد بررسی قرار گرفتند. طبق این موارد آسانسور و قطعات آن باید دارای استانداردهای مشخص باشند تا ایمنی سیستم و نیاز شما را برآورده کنند. برای تهیه انواع قطعات آسانسور و پله برقی یا کسب مشاوره درمورد آسانسور مناسب ساختمان می‌توانید با اولیفت ارتباط برقرار کنید.