دلایل احتمالی خاموش شدن آسانسور+ راهکارهای اصلاح
دلایل احتمالی خاموش شدن آسانسور

دلایل احتمالی خاموش شدن آسانسور+ راهکارهای اصلاح

حتما شما هم هنگام سوار شدن آسانسور به خاموش شدن و یا خرابی احتمالی آن فکر کرده‌اید! خاموش شدن آسانسور از موقعیت‌های دلهره‌آور و ترسناکی است که امکان دارد برای مسافران آسانسور پیش بیاید. اینجاست که مدیران ساختمان و مسافران با آگاهی از دلایل احتمالی خاموش شدن آسانسور، مشکل را سریع رفع می‌کنند. در واقع اطلاع از دلایل خرابی و خاموش شدن آسانسور و روش‌های رفع مشکل برای متصدیان آسانسور و مدیران ساختمان امری الزامی است.

تمام قطعات آسانسور با برق کار می‌کنند پس قطع برق یکی از علل خاموش شدن آن است. البته که خراب شدن قطعات، کاهش ولتاژ برق و … نیز از دیگر علل خاموشی سیستم هستند‌ که در ادامه به همراه راهکارهای اصلاح به تفصیل مورد بررسی قرار می‌گیرند.

دلایل خاموش شدن آسانسور

خاموش شدن آسانسور یکی از رخدادهای پیش بینی شده است که سبب مختل شدن عملکرد سیستم و معطل شدن افراد می‌شود. این اتفاق غیرمعمول، علل مختلفی دارد که بررسی و ریشه یابی آن‌ها امری الزامی و هوشمندانه است. یکی از دلایل احتمالی خاموش شدن آسانسور، مشکلات مربوط به جریان الکتریکی یا همان برق است که خود نیز چندین دلیل دارد.

دلایل احتمالی خاموش شدن آسانسور

آسانسور یک سیستم پیچیده است که از کنار هم قرار گرفتن قطعات مختلفی تهیه می‌شود. خرابی برخی از این قطعات نیز موجب خاموش شدن آسانسور می‌شوند که بررسی آنها خالی از لطف نیست. مهم‌ترین دلایل احتمالی خاموش شدن آسانسور شامل موارد ذیل هستند:

قطع برق و از کار افتادن آسانسور

یکی از دلایل رایج خاموش شدن آسانسور و توقف کابین آسانسور در جای خود، قطع شدن جریان برق سیستم است که خود دلایل مختلفی دارد. قطع شدن برق شبکه سراسری موجب خاموشی آسانسور می‌شود و جالب اینجاست که پس از اتصال برق، سیستم فعال نمی‌شود. در واقع بخش‌های مختلف آسانسور با ولتاژ خاصی فعال شده و به تغییر ولتاژ حساس هستند.

از این‌رو برخی از قطعات همچون فیوز و ترانزیستور پس از اتصال مجدد برق، فعال شده و مانع از روشن شدن آسانسور می‌شوند.

قطع برق تنها یکی از علل الکتریکی خاموش شدن آسانسور‌ها است. به طوری که عوامل الکتریکی چون نوسانات ولتاژ برق سیستم، عدم نصب باطری پشتیبان، تغییر حالت فاز در برق. سیستم و تداخل فرکانس‌ها در ورودی برق آسانسور موجب خاموش شدن آن می‌شوند. این اختلالات به دلیل خرابی فیوزها، نقص در اتصالات، نقص در سیم کشی، کنتاکت‌های معیوب و … هستند که بررسی آن‌ها کار تکنسین‌ها است.

استفاده نادرست از آسانسور

یکی دیگر از دلایل احتمالی خاموش شدن آسانسور، استفاده نادرست از آن است. همانطور که می‌دانید کابین و موتور آسانسور ظرفیت خاصی دارند که استفاده بیش از حد استاندارد معین، سبب اختلال در عملکرد آن و در نتیجه خاموشی سیستم می‌شود. ورود افراد بیش از ظرفیت کابین، سبب تحمیل وزن اضافی و فشار زیاد به سیستم می‌شود.

آسیب دیدن قطعات و فشار به موتور ناشی از اضافه بار آسانسور گاهی سبب خاموش شدن سیستم می‌شود. بنا به تجربه، گاهی اوقات از کابین آسانسور حمل کاربران، برای حمل بار استفاده می‌‌کنند که موجب تحمیل فشار اضافی و خاموش شدن سیستم می‌شود. برخی دیگر از موارد استفاده‌ نادرست از آسانسور به شرح ذیل هستند:

 • فشردن پی در پی شاسی طبقات و فشار دادن دکمه‌های برد آسانسور
 • پیشگیری از بسته شدن اتوماتیک درب کابین آسانسور با قرار دادن اشیاء یا پا در جلوی درب
 • تکان خوردن‌های شدید و بالا و پایین پریدن در کابین

دلایل احتمالی خاموش شدن آسانسور

خرابی قطعات و اختلال در عملکرد آن‌ها

آسانسور یک ساختار الکترومکانیک و البته پیچیده است که از قطعات و اجزای الکتریکی و مکانیکی متعددی ساخته می‌شود. خرابی هر یک از قطعات و اجزای این سیستم ممکن است منجر به اختلال در عملکرد و حتی خاموش شدن آسانسور شوند. برخی از دلایل از کار افتادن آسانسور شامل موارد ذیل هستند:

 • عدم سرویس و تعمیر منظم آسانسور
 • اختلال در عملکرد تابلو فرمان
 • بروز نقص و اشکال فنی در موتور آسانسور
 • خروج کابین از قسمت راهنمای ریل آسانسور
 • معیوب شدن سنسورها
 • فعال شدن پاراشوت و ترمز
 • اختلال در عملکرد میکروسوئیچ‌ها و فعال شدن آن‌ها

خرابی رایج آسانسورها

در آسانسور همچون پله برقی و سایر سیستم‌های حمل و نقل خرابی‌های رایجی وجود دارند که آگاهی از آن‌ها برای رفع علل و دلایل خاموشی آسانسور کارساز است. در واقع اطلاع از اختلالات رایج آسانسور سبب رفع آن‌ها و پیشگیری از خاموشی سیستم می‌شود. خرابی‌های رایج آسانسور شامل موارد ذیل هستند:

 • توقف ناگهانی کابین آسانسور: توقف یهویی آسانسور یکی از اختلالاتی است که معمولا به دلیل اختلالات الکتریکی رخ می‌دهد.
 • حرکت نکردن کابین در طبقات: این مشکل اغلب اوقات به دلیل خراب شدن و اختلال در چشمی آسانسور رخ می‌دهد.
 • باز نشدن درب در طبقات: باز نشدن درب طبقات آسانسور اغلب به دلیل وجود فاصله میان کمان درب باز کن و درب رخ می‌دهد.
 • روشن نشدن موتور: روشن نشدن موتور علل مختلفی دارد که رایج‌ترین آن‌ها اختلال در مدار الکتریکی و یا خراب شدن اجزای داخلی است.
 • کاهش توان آسانسور: نوسان در ولتاژ برق ورودی آسانسور گاهی موجب اختلال در عملکرد سیستم می‌شود که کاهش توان و موتور و آسانسور یکی از آن‌ها است.
 • خراب شدن فلکه کششی: در اثر خرابی فلکه کششی، فشار زیادی به سیم بکسل، خود فلکه و موتور وارد می شود که سبب آسیب دیدن آن‌ها هم می‌شود.

دلایل احتمالی خاموش شدن آسانسور

راهکارهای اصلاح و پیشگیری از خاموش شدن آسانسور

پس از بررسی دلایل احتمالی خاموش شدن آسانسور، نوبت به راهکارهای اصلاح و پیشگیری این مشکل می‌رسد. استفاده از راهکارهای به ظاهر ساده برای پیشگیری از خاموشی امری الزامی و موثر در کاهش ترس کاربران و افزایش ایمنی آسانسور است که نباید از آن‌ها غافل شد. مهم‌ترین روش‌های اصلاح و پیشگیری از خاموشی آسانسور به شرح ذیل هستند:

 • استفاده از سیستم برق اضطراری: نصب باطری پشتیبان یا سیستم برق اضطراری برای آسانسور، بهترین شیوه پیشگیری از خاموش شدن آسانسور است. در واقع با تعبیه این تجهیزات در آسانسور، هنگام قطع برق مشکلی پیش نمی‌آید و سیستم به حرکت خود ادامه می‌‌دهد.
 • اطلاع رسانی درمورد استفاده درست از آسانسور: نصب بنر و بروشورهای حاوی نکات استفاده صحیح از آسانسور، راهکاری عالی برای پیشگیری از استفاده نادرست و خاموش شدن آسانسور محسوب می‌شود.
 • سرویس دوره‌ای آسانسور: سرویس دوره‌ای و عیب یابی اصولی آسانسور و تجهیزات آن، راهکاری عالی برای پیشگیری از خاموش شدن آسانسور است. در واقع با بررسی تکنسین‌ها اختلالات و عیوب سیستم کشف و رفع می‌شوند.
 • استفاده از قطعات آسانسور باکیفیت: فشار ناشی از کار، امر جدایی ناپذیر قطعات مختلف آسانسور است که گاهی سبب خاموشی سیستم می‌شود. در حالی که با استفاده از قطعات مرغوب و با کیفیت می‌توان از اختلال و حتی خاموش شدن آسانسور پیشگیری کرد.

سخن پایانی

با توجه به اینکه خاموش شدن آسانسور دغدغه بسیاری از کاربران و مدیران ساختمان است، این مطلب از اولیفت به بررسی دلایل خاموش شدن آسانسور و راهکارهای اصلاح اختصاص داده شد. با تعبیه منبع برق اضطراری و باطری مخصوص می‌توان از خاموش شدن سیستم و محبوس شدن افراد پیشگیری کرد. علاوه بر این نمی‌توان از تاثیر سرویس دوره‌ای سیستم در پیشگیری از خاموشی ناگهانی غافل شد. در همین راستا تکنسین‌های ماهر اولیفت آماده خدمت رسانی به مشتریان در سراسر کشور هستند.

اولیفت، دپارتمان تخصصی آسانسور و پله برقی است که در زمینه طراحی، نصب، تعمیر و عیب یابی این سیستم‌ها خدمات شایان توجهی ارائه می‌دهد.