اورلود آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟
اورلود آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

اورلود آسانسور چیست و چه کاربردی دارد؟

آسانسور و پله برقی جزو وسایل کاربردی که بصورت روزمره در هر ساختمانی مورد استفاده افراد قرار گرفته و باعث سهولت در رفت و آمد میان طبقات و کاهش اتلاف وقت می‌شود. اما باید پذیرفت که این وسیله محدودیت‌هایی برای حمل و نقل داشته و اگر مراعات حال آن رعایت نشود، به راحتی آسیب می‌بیند. خرابی آسانسور به عوامل متعددی بستگی دارد که از جمله آنها می‌توان به تحمیل بار اضافی اشاره کرد. طبیعتا زمانی که بار آسانسور بیش از ظرفیت و تحمل آن باشد، به سیستم و قطعات این دستگاه آسیب وارد شده و به این ترتیب شاهد بروز مشکلات خطرناکی همچون سقوط کابین آسانسور در حین حرکت هستیم. سوالی که پیش می‌آید، این است که چگونه می‌توان از وقوع چنین اتفاقی جلوگیری به عمل آورد؟ ممکن است بگویید که تنها با رعایت تناسب میان وزن و ظرفیت آسانسور می‌توان مانع از خرابی آن شد. بله درست است، اما در برابر افرادی که به این مسئله اهمیت نمی‌دهند چه پیشنهادی دارید؟ سنسور اورلود راه حلی است که به منظور محافظت از آسانسور بکار می‌رود. در ادامه همراه ما باشید تا با ماهیت و کاربرد این سنسور آشنا شوید.

اورلود آسانسور چیست؟

اورلود سنسوری الکتریکی است که مانع از وارد شدن بار اضافی به آسانسور می‌شود. به این صورت که اگر شخصی قصد جا به جایی وسیله‌ای سنگین را با آسانسور داشته باشد، این سنسور با ارسال دستور به تابلو فرمان از به حرکت افتادن آسانسور جلوگیری به عمل می‌آورد. در نتیجه آسانسور با وجود این سنسور محافظتی در حالت غیراستاندارد حرکت نکرده و آسیبی نمی‌بیند.

باید توجه داشت که محل قرارگیری سنسور اورلود در بخش زیرین کابین آسانسور بوده و از این رو نحوه نصب صحیح آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. چرا که به دلیل محل نصب آن بسیاری از افراد از بکار بردن آن صرف نظر می‌کنند تا در صورت خرابی و نیاز به تعویض ناچار به خارج کردن کابین از تنظیمات اولیه و مواجه شدن با سختی‌های مراحل تعمیر این سنسور الکتریکی نباشند.

اورلود آسانسور

ساختار سنسور اورلود آسانسور

سنسور اورلود متشکل از هسته‌ای فلزی با آلیاژی بخصوص است که اطراف آن را مدارها و همچنین مقاومت‌های الکتریکی در بر گرفته تا در مقابل نیرویی که بر آن وارد می‌شود، حالتی ارتجاعی داشته باشد و تغییر شکل یابد و سپس مجددا به حالت اولیه خود بازگردد. هرچه دقت و کیفیت این سنسور بالاتر باشد، وزن بار کابین را دقیق‌تر تشخیص می‌دهد. حال دقت و کیفیت مورد نیاز این قطعه از چه طریق تامین می‌شود؟ از کیفیت قطعات تشکیل دهنده آن و همینطور میزان قدرت برگشت پذیری‌ای که دارد.

وظیفه اورلود چیست؟

با توجه به توضیحات داده شده در بالا وظیفه سنسور اورلود کاملا واضح و مشخص است. این سنسور وزن بار موجود در کابین آسانسور را اندازه گرفته و مورد بررسی قرار می‌دهد. در صورتی که وزن بار با توان و ظرفیت آسانسور مطابقت داشته باشد، مشکلی وجود نخواهد داشت. ولی اگر وزن بار بیش از اندازه باشد، این سنسور الکتریکی طبق وظیفه خود مقدار بار اضافی را بصورت اخطار اعلام کرده و دستوری مبنی بر عدم حرکت آسانسور به تابلو فرمان ارسال می‌کند و به این ترتیب آسانسور در چنین وضعیتی حرکت نخواهد کرد. به عبارتی به کمک سنسور اورلود می‌توان از بروز هرگونه خرابی ناشی از افزایش بار پیشگیری نمود که این خود هم امنیت آسانسور را افزایش داده و هم اینکه از پیش آمدن خسارات مالی جلوگیری می‌کند.

وظیفه اورلود چیست؟

عملکرد سنسور اورلود آسانسور چگونه است؟

زمانی که حداکثر افراد و یا تنها یک فرد به همراه وسیله‌ای نسبتا سنگین وارد کابین شده و درب آسانسور بسته می‌شود، فشار ناشی از وزن درون کابین که بر سنسور وارد می‌گردد، به نوعی امواج الکتریکی تبدیل شده تا از این طریق امکان بررسی و اندازه گیری وزن بار آسانسور وجود داشته باشد. لازم به ذکر است که سنسور اورلود مجهز به ماده‌ای است که از طریق آن با تغییر بار اندازه گیری وزن نهایی امکان پذیر می‌باشد. این ماده می‌تواند از جنس مایع، گاز و یا حتی نور باشد که در کنار فعل و انفعالات شیمیایی و فیزیکی قابلیت محاسبه وزن بار را فراهم می‌کند. همچنین باید در نظر داشته باشید که بسته به نوع سنسور اورلود نحوه عملکرد این قطعه متفاوت خواهد بود.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم شما را با سنسور الکتریکی اورلود آشنا کنیم. سنسور اورلود از جمله قطعاتی است که در راستای پکیج آسانسور وارد می‌شوند. به بیان واضح‌تر سنسور اورلود پس از تولید، در یکی از مراکز سوئیس با رعایت استانداردهای مشخص و تحت شرایط ویژه‌ای از طریق رطوبت و حرارت مورد آزمایش قرار می‌گیرد. انجام آزمایش باعث می‌شود تا به عملکرد درست و قوی این قطعه پی برد و به این ترتیب از درست عمل کردن آن اطمینان حاصل کرد. چون همانطور که گفته شد به دلیل سختی دسترسی به محل نصب این قطعه ممکن است بسیاری از افراد از استفاده از آن سر باز زنند. حال با وجود انجام آزمایش‌های گوناگون در معتبرترین مراکز می‌توان به این اطمینان دست یافت که استفاده از این سنسور تنها برای شما مزیت به همراه داشته و هیچ مشکلی در خصوص بروز خرابی و آسیب پیش نمی‌آورد.