موتور آسانسور ایرانی یا خارجی
موتور آسانسور ایرانی یا خارجی

موتور آسانسور ایرانی یا خارجی

موتور آسانسور یکی از قطعات و اجزای حیاتی این سیستم حمل و نقل ساختمانی است که کیفیت رفت و آمد کابین را تحت تاثیر قرار می‌دهد. از این‌ رو سوال بسیاری از افراد این است که موتور ایرانی خارجی یا ایرانی بخریم؟ اگرچه موتور برندهای مختلف با هم متفاوتند اما انتخاب مدل متناسب با طراحی آسانسور را نباید فراموش کرد. خوشبختانه امروزه شاهد موتورهای گیربکس و گیرلس با طراحی خاص هستیم که علاوه بر دوام بالا، ایمنی سیستم را به خوبی تامین می‌کنند. اگر شما هم میان محصول برندهای مختلف مردد مانده‌اید؛ با ما همراه باشید تا در ادامه علاوه بر مقایسه موتور آسانسور داخلی و خارجی، انواع برندهای معتبر و پر فروش را هم معرفی کنیم.

وظیفه موتور آسانسور و انواع آن

پیش از خرید موتور آسانسور ایرانی یا خارجی، بهتر است ابتدا با کارایی و انواع آن آشنا شویم. طبق تجربه آگاهی و اطلاع از ساختار و عملکرد موتور آسانسور سبب انتخاب مدل و نمونه بهتری می‌شود. موتور در آسانسور‌ها حکم قلب در انسان را داشته و کل سیستم بدون وجود آن معیوب خواهد بود.

این قطعه وظیفه تامین انرژی و تبدیل انرژی الکتریکی به مکانیکی را بر عهده دارد که در نهایت سبب حرکت کابین می‌شود. موتور خود از اجزا و قسمت‌های مختلفی چون بلبرینگ، فن، روتور، استاتور، شفت و گیربکس تهیه شده است. البته مدل‌های جدید که به موتور گیرلس معروف هستند فاقد گیربکس بوده و حرکت نرمال‌تری دارند.

موتور گیربکسی آسانسور

یکی از انواع موتور‌های خارجی و ایرانی آسانسور که دیرباز تا به امروز مورد استفاده قرار می‌گیرند، موتورهای گیربکسی هستند. این نوع موتور‌ها به علت وجود چرخ دهنده با این اسم نامگذاری شده‌اند و دارای قابلیت‌های قابل توجهی هستند. به طوری که موتورهای گیربکسی در کنار دور بالایی که دارند، گشتاور خروجی دستگاه را افزایش می‌دهند. نکته مهم در انتخاب این نوع موتورها، نیاز به فضای مخصوص تحت عنوان موتورخانه است که باید در چاه آسانسور تعبیه شود.

موتور آسانسور

موتور گیرلس آسانسور

موتور گیرلس آسانسور که در پله برقی هم استفاده می‌شود، برخلاف موتور گیربکس با فناوری نوین طراحی شده است. این وسیله به وسیله مواد مغناطیسی طراحی و تولید شده و دیگر نیازی به چرخ دنده ندارد. لازم به ذکر است موتورهای گیرلسی آرام و روان کار کرده و سر و صدای کمتری هم دارند. این قطعات اصطکاک کمی داشته و ازاین‌رو کمتر دچار استهلاک و اختلال می‌شود. موتورهای گیرلس در برندهای خارجی و داخلی با کیفیت نیز قابل تهیه هستند.

مقایسه موتور آسانسور ایرانی و خارجی

همانطور که می‌دانید شاهد انواع موتور آسانسور ایرانی و خارجی در بازار هستیم که بهترین‌های آن‌ها محصول آلمان و ایتالیا هستند. کشورهای بسیاری در حوزه تولید قطعات آسانسور اعم از موتور و کابین آسانسور، ریل آسانسور و … فعالیت می‌کنند که برخی از آن‌ها محبوبیت خاصی نزد خریداران پیدا کرده‌اند.

اولین مورد در مقایسه موتورهای برندهای مختلف داخلی و خارجی، کیفیت و کارایی آن‌هاست. به طوری که برندهای معتبری چون آرکل ترکیه، زیلابگ آلمان، ایتال ایتالیا و آلبرتو ساسی نیز حرف اول را در کیفیت می‌زنند. البته که برندهای داخلی با استفاده از بهترین متریال و تجهیزات توانسته‌اند موتورهای گیرلس و گیربکس باکیفیتی تولید کنند.

موتورهای ایرانی و خارجی را می‌توان از نظر قیمت با هم مقایسه کرد که این مورد برای خریداران بسیار مهم است. همانطور که مشخص است محصول برندهای خارجی به علت بهره‌مندی از تکنولوژی‌های نوین، طراحی خاص و همچنین نرخ بالای ارز با قیمت نسبتا بالا عرضه می‌شوند. لوکس ترین و گران‌ترین موتورهای آسانسور محصول برند‌های معتبر زیلابگ و هوبر هستند. در حالی که شرکت‌های ایرانی محصولاتی باکیفیت بالا و قیمت مناسب به مشتریان ارائه می‌دهند.

برندهای موتور آسانسور خارجی

شرکت‌های خارجی بسیاری در زمینه تولید موتور و قطعات آسانسور فعالیت می‌کنند که لیستی از بهترین‌های آن‌ها را برایتان تهیه کرده‌ایم.

  • موتور زیلابگ: این محصول تولید کشور آلمان است که برندی لوکس و درجه یک در حوزه محصولات آسانسور به شمار می‌آید.
  • موتور ژیندا: این موتور ساخت کشور چین است و از ویژگی های ژیندا میتوان به امکانات تولید مدرن و تکنولوژی آمیخته با هنر، مهندسین مجرب، برنامه تضمین کیفیت sigma6، محصولات در سطح جهانی با ویژگی های پیشرفته، قیمت رقابتی وکیفیت قابل اعتماد، اعطای نمایندگی در سراسر دنیا، خدمات پس از فروش عالی اشاره کرد.
  • موتور آسانسور هوبر: برند هوبر از تولید کنندگان به نام موتور و قطعات آسانسور در ایتالیا است که محصولات آن به کشورهای سراسر جهان صادر می‌شوند.
  • موتور آسانسور مونتاناری: شرکت مونتاناری در ایتالیا یکی از تولید کنندگان قدیمی قطعات آسانسور است که محبوبیت خاصی میان خریداران دارد.
  • موتور آسانسور ایتال: موتور برند ایتال محصول شرکت ایتالیایی است که محصولات آن در ایران طرفداران خاصی دارند.
  • موتور آرکل: موتور آسانسور آرکل از تولیدات باکیفیت و مقرون به صرفه برند ترکیه‌ای ارکل است. تابلو فرمان آرکل و سایر قطعات آسانسور آن از کیفیت قابل توجهی برخوردار هستند.

موتور ژیندا

برندهای موتور آسانسور ایرانی

طی سال‌های اخیر بسیاری از تولیدکنندگان داخلی، موتورهای مطلوب و باکیفیتی طراحی کرده‌اند که تا حدودی نیاز باز را برطرف می‌کنند. لیست برترین برندهای موتور آسانسور ایرانی به شرح ذیل است:

  • موتور آسانسور ایرانی بهران: قطعات آسانسور بهران مطابق استانداردهای جهانی تولید شده و میان سایر برندها برجسته هستند.
  • موتور آسانسور کوپل: شرکت ایرانی _ ایتالیایی کوپل نماینده برند سیکور ایتالیا است که موتورهای آسانسور باکیفیتی تولید می‌کند.
  • موتور آسانسور الکو: برند الکو از دیگر تولید کنندگان داخلی است که انواع موتور گیربکس و گیرلس آسانسور را با الهام از مدل‌های خارجی در توان‌های مناسب تولید می‌کند.

موتور آسانسور خارجی یا ایرانی

موتور آسانسور خارجی یا ایرانی؟!

مسئله این است با توجه به تفاوت قیمت موتور آسانسور خارجی با قیمت برندهای داخلی، سوال پیش می‌آید موتور ایرانی بخریم یا خارجی؟ اغلب تولید کنندگان داخلی قطعات آسانسور بر این باورند محصولات آن‌ها در کیفیت مشابه نمونه‌های خارجی هستند و با قیمت به صرفه‌تری به مشتریان ارائه می‌شوند. اما واقعا اینطور است؟ آیا می‌توان قید موتورهای خارجی را زد و موتور آسانسور ایرانی را به آن‌ها ارجحیت داد؟

برای انتخاب موتور آسانسور خوب از میان برندهای مختلف بهتر است نوع موتور، نوع آسانسور و هدف از خرید آن را تعیین کرد. سپس با بررسی ویژگی‌های محصول برند‌های مختلف، مدل مناسب را انتخاب کرد. البته که توجه به کیفیت مطلوب برندهای خارجی و برابری برندهای داخلی با خارجی توجه داشت و محدودیت اقتصادی را هم در نظر گرفت.

به عنوان نکته آخر لازم به ذکر است قطعات موتور آسانسور برخی برندهای خارجی کمی سخت پیدا می‌شوند در حالی که اجزای موتورهای ایرانی به راحتی قابل تهیه هستند. چنانچه قصد تهیه قطعات و موتور آسانسور دارید، مطالعه مقاله بورس قطعات آسانسور تهران کجاست را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

سخن پایانی

اهمیت کیفیت و کارایی موتور آسانسور در امنیت و عملکرد کل سیستم بر همگان آشکار است. در همین راستا، در این مطلب از اولیفت به انواع موتور آسانسور ایرانی و خارجی به تفصیل مورد بررسی قرار گرفتند. آشنایی با برندهای محبوب و معتبر ایرانی و خارجی انتخاب را برای مشتریان آسان کرده و سبب رضایت می‌شود. برای تهیه موتور و قطعات مطلوب آسانسور از مشاوره با کارشناسان و متخصصان مجموعه اولیفت غافل نشوید. دپارتمان تخصصی آسانسور و پله برقی اولیفت، آماده خرید و فروش قطعات آسانسور، سرویس و تعمیر آن به هموطنان در سراسر کشور است.