روش باز کردن درب آسانسور در مواقع ضروری

روش باز کردن درب آسانسور در مواقع ضروری

بسته شدن درب آسانسور و محبوس ماندن در کابین، کابوسی ناخوشایند است که هر کاربری می‌تواند با آن روبه‌رو شود. ازاین‌رو آموزش روش باز کردن درب آسانسور در مواقع ضروری، امکان رهایی از وضعیت اضطراری و نامطلوب را افزایش می‌دهد. اگرچه آسانسورها دارای طراحی حرفه‌ای و استاندارد هستند اما گاهی به دلیل قطع برق و یا اختلالات فنی شاهد بسته شدن درب آن‌ها هستیم. در چنین موقعیتی باید آرامش خود را حفظ کرده و از طریق زنگ خطر کابین از افراد متخصص برای رهایی کمک بخواهیم. با ما همراه باشید تا علاوه بر بررسی علل باز نشدن درب آسانسور، روش‌های باز کردن درب کابین را با هم یاد بگیریم.

دلایل باز نشدن درب آسانسور

با توجه به ساختار پیچیده آسانسور بهتر است پیش از بررسی روش های باز کردن درب آسانسور از علل خرابی و باز نشدن آن‌ها مطلع شویم. این سیستم حمل و نقل ساختمانی علاوه بر درب کابین آسانسور ، دارای درب طبقات هم است که از بیرون رویت می‌شوند. باز نشدن این دو درب علل مختلفی اعم از قطع برق، نقص لته‌های درب، اختلال در سیم کشی، خرابی سنسورها و … دارند که هر یک به نوعی سبب اختلال در رفت و آمد کاربران می‌شوند.

  • خرابی درب آسانسور: درب کابین آسانسور از قطعات مختلفی چون لته‌ها، کفشک، کنتاکت، موتور سر در و … تشکیل شده که خرابی هر یک منجر به اختلال در عملکرد درب می‌شود. درب آسانسور گاهی به دلیل کیفیت پایین قطعات، استفاده نامناسب از سیستم، وارد شدن ضربه و رفتار نامناسب مسافران خراب می‌شود.
  • قطعی برق: قطع برق و خاموش شدن سیستم یکی دیگر از علل باز نشدن درب آسانسور است که هنگام وقوع آن، با وصل برق اضطراری و یا راهکارهای دستی میتوان از کابین خارج شد.
  • اختلال در عملکرد لته‌های درب آسانسور: چسبیدن لته‌های درب اتوماتیک سیستم نیز گاهی سبب باز نشدن درب می‌شود که این مشکل هم باید توسط متخصصان بررسی و رفع شود.
  • سیم کشی آسانسور: همانطور که مشخص است کابین آسانسور سیم کشی مخصوص خود را دارد و ایراد در سیم‌های آن سبب اختلال در عملکرد صحیح درب می‌شود.
  • خرابی موتور سر درب آسانسور یا سنسورهای آن: سنسورها و موتور سر درب کابین نیز گاهی دچار مشکل می‌شوند و باز و بسته شدن در را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

دلایل باز نشدن درب آسانسور

روش های باز کردن درب آسانسور در مواقع ضروری

هنگام باز نشدن درب آسانسور چکار کنیم؟ یا به عبارت دیگر روش باز کردن درب آسانسور در مواقع ضروری چیست؟ محبوس شدن در کابین آسانسور برای کاربران بسیار ناخوشایند است. افرادی که می‌خواهند درب کابین را باز کنند یا درون کابین گرفتار شده‌اند یا بیرون از کابین قرار دارند و هر یک باید اقدامات خاصی انجام دهند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم. روش‌های باز کردن درب به نوع و مدل آن بستگی دارد، به طوری که باز کردن درب‌های اتوماتیک با انواع لولایی متفاوت است. رایج‌ترین روش های باز کردن درب کابین آسانسور در وضعیت اضطراری به شرح ذیل هستند:

باز کردن درب آسانسور هنگام قطع برق

هنگام قطع شدن برق ورودی سیستم و در پی خاموش شدن موتور آسانسور، درب آن هم از کار می‌افتد. برای باز شدن درب کابین در چنین موقعیتی، بهتر است فرد درون کابین، درب را در جهت باز شدن با احتیاط فشار دهد. با باز شدن درب کابین، امکان مشاهده درب طبقات فراهم می‌شود. سپس فردی که در بیرون آسانسور قرار دارد با فشردن اهرم ترمز کابین را جابجا کند و به محض قرار گرفتن کابین روبه روی درب طبقات، آن را رها کند.

با قرار گرفتن درب باز شده کابین روبه روی درب طبقات، افراد محبوس در آسانسور خارج شوند. البته که در بسیاری از آسانسورها با نصب برق اضطراری یا باطری ذخیره از قطع برق و محبوس شدن افراد درون کابین پیشگیری می‌شود. چنانچه به دلیل قطع برق با باز نشدن درب کابین روبه رو شدید، برای کاهش خطرات و محافظت جانی بهتر است از تکنسین‌های مجرب کمک بگیرید.

دلایل باز نشدن درب آسانسور

باز کردن درب کابین لولایی

خبر خوب اینکه باز کردن درب کابین لولایی بسیار آسان است و هنگام محبوس شدن فرد درون کابین، راحت‌تر از مدل‌های دیگر باز می‌شود‌. درب لولایی، یکی از انواع درب‌های طبقات آسانسور در ساختمان است به صورت نیمه اتوماتیک کار می‌کند. برای باز کردن درب‌های لولایی می‌توان از دو روش استفاده کرد.‌ در هر دو روش ابتدا برق سیستم را از حالت سه فاز به حالت صفر تغییر دهید. ترمز را در جهت فلش فشار داده و به همان حالت نگه دارید و فلکه را به سمتی که به آسانی حرکت می‌کند، تغییر حالت دهید.

پس از انجام عملیات فوق، می‌توانید با توجه به ترکیب رنگ‌های شاخص و راهنمایی افراد درون کابین از قرار گرفتن آن رو به روی درب اصلی مطلع شوید. با موازی شدن کابین و درب طبقات، با رعایت نکات ایمنی درب را به کمک افراد متخصص باز کنید.

باز کردن درب آسانسور اتوماتیک

روش باز کردن درب اتوماتیک آسانسور شبیه انواع دیگر است، با این تفاوت که مدل اتوماتیک به دقت و توجه بیشتری نیاز دارد. برای باز کردن درب کابین آسانسور‌ گیربکس و گیرلس، ابتدا کلید برق را به حالت صفر تغییر دهید تا برق ورودی قطع شود. پس از قطع برق توسط دکمه مخصوص در تابلو فرمان، نوبت به فشار دادن درب کابین در جهت باز شدن است. افراد داخل کابین باید این مورد را با کمترین فشار و دقت بالا انجام دهند‌.

در موتورهای گیربکس، باید دستگیره ترمز را کشیده و نگهدارید تا کابین حرکت کند و روبه روی درب طبقه قرار بگیرد. برای تشخیص درب طبقات می‌توانید از اشخاص درون کابین و یا ردیف شدن رنگ‌ها روی شاسی موتور کمک بگیرید. بعد از قرار گرفتن کابین روبه روی درب طبقات، با استفاده از کلید سه گوش مخصوص، درب باز می‌‌شود.

باز نشدن درب آسانسور

راهنمای باز کردن درب آسانسور در وضعیت اضطراری

پس از توضیح روش باز کردن درب آسانسورها، نوبت به نکات و موارد الزامی در این فرآیند می‌رسد که رعایت آن‌ها سبب حفظ جان و مال افراد می‌شود. اولین گام در باز کردن درب آسانسور، حفظ خونسردی و تنفس عمیق برای تصمیم گیری صحیح است. فرقی نمی‌کند علت باز نشدن درب چیست، در هر صورت از فشردن و ضربه زدن تند و بی هدف به درب خودداری شود.

در صورت امکان با افراد متخصص تماس بگیرید تا خطرات احتمالی به شدت کاهش پیدا کنند. پس از موارد فوق، قطع برق سیستم را فراموش نکنید. مجددا لازم به ذکر است حفظ آرامش و کمک گرفتن از افراد متخصص سبب رهایی سریع‌تر از کابین آسانسور می‌شود.

سخن پایانی

گیر کردن در آسانسور اتفاقی ناخوشایند است که به دلایل مختلفی رخ می‌دهد. به همین دلیل در این مطلب از اولیفت روش باز کردن درب آسانسور در مواقع اضطراری بررسی شد. برای باز کردن درب کابین و درب طبقات آسانسور باید مراحل مختلفی طی شود که مهمترین آن‌ها حفظ خونسردی، قطع برق و کمک گرفتن از افراد متخصص است.

همانطور که می‌دانید نیاز به تکنسین و متخصص آسانسور و پله برقی تنها به گیر کردن در آسانسور محدود نمی‌شود. چنانچه برای نصب، طراحی، تعمیر و عیب یابی آسانسور نیاز داشتید، تکنسین‌های مجموعه اولیفت به عنوان دپارتمان تخصصی آسانسور آماده خدمت رسانی هستند.