سرویس و نگهداری آسانسور

سرویس و نگهداری آسانسور

سرویس و نگهداری آسانسور

همانطور که می‌دانید آسانسورها نقش کلیدی و مهمی در هر ساختمانی ایفا می‌کنند. چرا که به کمک این وسیله سهولت رفت و آمد در طبقات افزایش یافته و افراد کهن سال، بیمار، زنان باردار و حتی کودکان برای حضور در هر طبقه مشکل نخواهند داشت. از این رو همواره باید برای نگهداری از آسانسور و اطمینان یافتن نسبت به ایمنی آن اهمیت قائل شد. بدیهی است که برای این منظور سرویس و بررسی وضعیت آسانسور تنها راهکار پیش رو است. راهکاری که هم سلامت افراد را تضمین می‌کند و هم از بروز هزینه‌های گزاف در طولانی مدت جهت انجام تعمیرات بزرگ جلوگیری به عمل می‌آورد. به همین خاطر در ادامه همراه ما باشید تا در مورد سرویس و نحوه نگهداری آسانسور اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم.

تعمیر و نگهداری آسانسور

می‌دانیم که آسانسور نیز همانند هر وسیله تجهیزاتی دیگر نیاز به نگهداری و تعمیرات دارد. چون قطعات به مرور زمان دچار استهلاک و فرسودگی شده و کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهد. به همین خاطر تعمیر و نگهداری آسانسور از اهمیت بالایی برخوردار بوده و جهت تحقق آن به منظور رفع نواقص تجهیزات آسانسور در سریع‌ترین زمان ممکن باید اقدامات لازمه را انجام داد.

اهمیت تعمیر و سرویس آسانسور

همواره پیشگیری بهتر از درمان است؛ به همین دلیل عاقلانه است که قبل از خرابی آسانسور به فکر حفظ سلامت و ایمنی آن باشیم. به عبارتی از آنجا که آسانسورها در حمل افراد و گاها برخی از بارهای سبک نقش پررنگی دارند، از این رو بهتر است که با انجام سرویس نسبت به نگهداری از آن اقدام کرد. بی توجهی نسبت به تعمیر و سرویس آسانسور هم نارضایتی ساکنان ساختمان را در پی دارد و هم اینکه خرابی‌ها و هزینه‌های زیادی را به بار می‌آورد. به همین خاطر تعمیر و سرویس آسانسور از اهمیت بالایی برخوردار بوده و با انجام این کار می‌توان عملکرد صحیح و ایمن آسانسور را تضمین کرد و از پیش آمدن هزینه‌های بالا و به خطر افتادن ایمنی مسافران نیز جلوگیری به عمل آورد.

اهمیت تعمیر و سرویس آسانسور

نکات بازرسی یک آسانسور

قبل از شروع به بازرسی آسانسور نکاتی را باید در نظر گرفت که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱٫اطلاع رسانی به افراد ساختمان

برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکلی بهتر است که ساکنان ساختمان را در جریان روند بازرسی آسانسور به منظور انجام تعمیرات احتمالی قرار دهید. با این اقدام افراد تذکرات مربوط به بازرسی را جدی می‌گیرند و در صورت ورود و یا خروج از ساختمان از پله استفاده خواهند کرد.

۲٫بررسی وضعیت تجهیزات

جهت پی بردن به وجود هرگونه مشکل در آسانسور لازم است که تجهیزات آن مورد بررسی قرار گیرند. این بررسی کمک می‌کند تا هم به میزان ایمنی آسانسور پی ببریم و هم اینکه تعمیرات مورد نیاز این وسیله مشخص شود.

حال سوالی که ممکن است پیش بیاید، این است که بازرسی کدامیک از تجهیزات آسانسور واجب و ضروری است؟ برای انجام این کار شاید بهتر باشد که ابتدا از قسمت درونی و در دسترس آسانسور یعنی کابین آسانسور شروع کرده تا پس از آن به بررسی قسمت‌های خارج از دید برسیم. از این رو توجه به وضعیت درست کار کردن دکمه‌ها، تهویه هوا، نور و همچنین گیر نکردن درب آسانسور در حین باز و بسته شدن از اهمیت بالایی برخوردار است.

پس از اطمینان حاصل کردن نسبت به وضعیت داخل کابین نوبت به بررسی عملکرد کابل‌ها، طناب‌های گاورنر، زنجیرها و روان بودن ریل‌ها می‌رسد. بعد از طی کردن این مرحله نیز وضعیت قطعات مکانیکی همچون یاطاقان، وسایل تعلیق، چرخ دنده‌ها و… مورد بررسی قرار می‌گیرند. توجه داشته باشید که روغن کاری در این مرحله بسیار مهم است؛ چرا که هر یک از این تجهیزات باید به روان‌ترین شکل ممکن حرکت کنند تا در نهایت آسانسور عملکردی بدون نقص داشته باشد.

۳٫تنظیم گزارش

در نهایت پس از تکمیل بازرسی نیاز به تنظیم گزارشی مبنی بر روند انجام کار می‌باشد. لازم به ذکر است که این گزارش باید شامل عکس برداری و توضیحات کتبی در رابطه با وجود نقص در هر بخش از تجهیزات آسانسور باشد.

تعمیر و سرویس آسانسور

سرویس دوره‌ای آسانسور

به منظور جلوگیری از خرابی‌های بزرگ و وقوع خطرات احتمالی پیشنهاد می‌شود که سرویس دوره‌ای آسانسور را جدی بگیرید. یعنی اگر به صورت ماهانه سلامت تجهیزات آسانسور خود را مورد بررسی قرار دهید و در صورت وجود نقص‌های کوچک آنها را برطرف نمایید، آنگاه از پرداخت هزینه‌های سنگین معاف خواهید بود. بد نیست بدانید که جدی نگرفتن سرویس دوره‌ای و پیش آمدن اتفاقاتی که باعث به خطر افتادن جان و سلامت مسافران می‌شود، می‌تواند جریمه سنگینی را برای مدیر ساختمان به همراه داشته باشد.

نوسازی آسانسور

از جمله مزایای نوسازی آسانسور می‌توان به تعویض قطعات کهنه و قدیمی، بهبود شکل ظاهری، حرکت روان و سریع‌تر آن در مقایسه با قبل اشاره کرد. همچنین نوسازی، آسانسور را از خرابی‌های زودهنگام دور کرده و به دنبال آن هزینه‌های مربوط به این موضوع را کاهش می‌دهد. صرف نظر از این مسائل به کمک علم و فناوری جدید می‌توان مصرف انرژی در آسانسور را به حداقل رساند که این خود مسئله بزرگ و مهمی در زمینه قوانین زیست محیطی بشمار می‌رود.

بررسی عیب یابی آسانسور

مشکلات رایج آسانسور در یک نگاه کلی:

 • پوسیدگی و پارگی چرخ قرقره
 • قطع برق
 • خرابی بلبورینگ‌های موتور و ایجاد سایش
 • درایو موتور نامتعادل
 • خرابی مکانیکی که سقوط کابین را به همراه دارد
 • محور باز و احتمال سقوط به دنبال آن
 • هم‌تراز نبودن کابین با کف
 • خطا و اشکال در نحوه سیم کشی

انواع سرویس آسانسور

با توجه به وضعیت آسانسور می‌توان ۴ حالت کلی برای نوع سرویس دهی و خدمات تعمیراتی در نظر گرفت:

 • بازرسی: به منظور انجام بازرسی بازه‌های زمانی مشخصی را جهت بررسی وضعیت تجهیزات آسانسور مشخص می‌کنند تا در مقاطع زمانی تعیین شده بتوان به این نتیجه رسید که آیا مشکلات آسانسور با سرویس برطرف می‌شود و یا اینکه اعمال تعمیرات احتیاطی لازم و ضروری است؟
 • سرویس: چنانچه در بازرسی نیاز به سرویس تشخیص داده شود، تجهیزات الکتریکی و مکانیکی سرویس می‌شوند. علاوه بر این مورد براساس چک لیست سابقه سرویس بهتر است که هر ماه جهت سرویس دهی آسانسور اقدامات لازم را انجام دهید.
 • تعمیرات پشگیرانه: همانطور که از نام این نوع سرویس آسانسور مشخص است، تعمیرات پیشگیرانه به منظور جلوگیری از بروز خرابی تجهیزات صورت می‌گیرد. به بیان واضح‌تر در این نوع سرویس با خرابی تجهیزات مواجه نبوده و هر یک از قطعات بدون مشکل به فعالیت خود ادامه می‌دهند، اما برای آنکه احتمال پیش آمدن خرابی‌ها را به حداقل برسانیم، یکسری تعمیرات پیشگیرانه یا همان احتیاطی انجام می‌شود.
 • تعمیرات خرابی: این نوع سرویس آسانسور زمانی پیش می‌آید که آسانسور بنا به دلیل وجود مشکل جدی قادر به حرکت نبوده و یا در حین حرکت دچار اختلال در عملکرد خود می‌شود.

کلام آخر

در این مطلب سعی کردیم تا شما را از اهمیت سرویس و نگهداری آسانسور مطلع کنیم. نواقص کوچک و به اصطلاح پیش پا افتاده آسانسورها می‌تواند این تصور را برای افراد بوجود آورد که آنقدرها هم با مسئله مهمی مواجه نیستند و همین که آسانسور حرکت می‌کند یعنی همه چیز رو به راه است. اما باید بگوییم که خیر برخی از مشکلات آسانسور هرچند که ساده و بی اهمیت جلوه کنند، در گذر زمان می‌توانند مشکلات، خطرات، آسیب‌ها و هزینه‌های بزرگی را به بار بیاورند. از این رو پیشنهاد می‌دهیم که برای رفع نواقص جزئی آسانسور خود در اولین زمان ممکن از متخصصین مربوطه کمک بگیرید. چنانچه نسبت به سرویس ماهانه آسانسور اهمیت قائل شوید، می‌توانید آسانسوری همواره سالم، ایمن و با کارایی بالا داشته باشید.