سیستم ایمنی آسانسور و اجزای تشکیل دهنده آن

سیستم ایمنی آسانسور و اجزای تشکیل دهنده آن

سیستم ایمنی آسانسور و اجزای تشکیل دهنده آن

یکی از ترس‌هایی که اکثر افراد دارند، گیر افتادن در آسانسور است. شاید اگر این افراد از سیستم ایمنی آسانسور اطلاع داشته باشند، بخش عظیمی از استرس آن‌ها از بین می‌رود. از طرفی اطلاع از چگونگی ایجاد ایمنی بیشتر در آسانسور، مورد نیاز افرادی است که نیاز به خرید این دستگاه‌ها دارند. در ادامه بیشتر با این مقوله آشنا می‌شوید.

سیستم ایمنی آسانسور

از نکات بسیار مهمی که هنگام خرید آسانسور باید به آن دقت کنید، سیستم ایمنی آن است. اگر انتخاب درستی نداشته باشید، ممکن است ایمنی مسافران به خطر افتد.

در اصل سیستم ایمنی آسانسور، باعث می‌شود تا حرکت ایمن و بدون خطر برای انتقال مسافران در آسانسور کنترل شده باشد. از طرفی ایمنی آسانسور هم به خطر نیفتد و قطعات آن نیز دچار مشکل نشوند. سیستم‌های مختلفی در کنار هم باعث ایجاد ایمنی در آسانسور می‌شوند.

بخش‌هایی مانند ترمز ایمنی و سیستم نجات اضطراری، از سیستم‌های ایمنی آسانسور محسوب می‌شوند. در آسانسور گیرلس و گیربکس انواع بخش های ایمنی وجود دارد که کمی با هم متفاوت هستند.

سیستم ایمنی آسانسور

·         عملکرد ترمز سیستم ایمنی آسانسور

ترمز ایمنی، برای تردد مسافران و جابجایی بار در آسانسور به کار می‌رود. ترمز ایمنی، یک دستگاه مکانیکی است و در قسمت بالای آسانسور یا در بخش پایینی یوک یا وزنه تعادل واقع شده است. در مواقعی که سرعت از حد خاصی بالاتر می‌رود، ترمز ایمنی فعال شده و کابین آسانسور یا وزنه تعادل را متوقف می‌کند. با افزایش سرعت بیش از میزان تعیین شده، سیستم آسانسور قفل شده و با قطع برق موتور، سیستم ترمز ایمنی را فعال می‌کند.

ترمز ایمنی، با نام پاراشوت هم شناخته می‌شود. عملکرد سیستم ایمنی و ترمز آن ممکن است در آسانسورهایی با موتور گیرلس و گیربکس کمی با همدیگر متفاوت باشند. ترمز ایمنی بر اساس نوع آسانسور، سرعت را به‌تدریج یا ناگهانی کم می‌کند.

·         سیستم نجات اضطراری آسانسور

بارها پیش آمده است که هنگام قطع برق، آسانسور در حال فعالیت بوده است. محبوس ماندن در داخل کابینی کوچک بسیار آزار دهنده است؛ اما سیستم نجات اضطراری،  به‌عنوان یک سیستم ایمنی آسانسور این مشکل را رفع می‌کند. البته، کار این سیستم محدود به یک مورد نیست و فعالیت‌های متعددی دارد.

UPS یا سیستم نجات اضطراری، هنگام قطع برق، انرژی مورد نیاز را برای عملیات نجات تأمین می‌کند. تابلو فرمان، در این مواقع شرایط ایمنی سیستم را بررسی کرده و بر اساس استانداردهای مربوط به آن، دستورات لازم را به کابین یا سیستم ایمنی صادر می‌کند. باتری‌هایی که بر روی این سیستم قرار دارند، به کمک ترانس شارژ شده و در هنگام قطع برق از آن‌ها استفاده می‌شود تا آسانسور به نزدیک‌ترین طبقه رسیده و درب آن باز شود.

نکاتی که در استفاده از آسانسور باید رعایت کنیم

هر چند سیستم ایمنی آسانسور در مدل‌های جدید، به‌خوبی کار خود را انجام می‌دهد؛ اما هنگام استفاده از آسانسور باید نکاتی را هم رعایت کنید.

  • ظرفیت آسانسور را هنگام سوار شدن به آن مورد توجه قرار دهید. این ظرفیت بر روی کابین نوشته شده است. برخی از آسانسورها دارای سیستم هشدار هستند و در صورت اضافه‌بار حرکت نمی‌کنند.
  • فشار دادن پشت سر هم کلیدها، باعث می‌شود تا تابلو فرمان به‌خوبی نتواند کار خود را انجام دهد. در هیچ شرایطی حتی مواقعی که در آسانسور محبوس شده‌اید، کلیدها را به‌سرعت نزنید.
  • اگر در هنگام استفاده از آسانسور، برق قطع شد، خونسردی خود را حفظ کنید و کلید زنگ خطر را بزنید. سیستم ایمنی آسانسور پس از چند ثانیه باعث می‌شود آسانسور در نزدیک‌ترین طبقه بایستد.
  • به هیچ عنوان برای باز نگه داشتن درب آسانسور، از دست خود استفاده نکنید. هر چند سیستم ایمنی آسانسور باعث می‌شود تا در این مواقع درب باز شود؛ اما ممکن است دچار خطر هم شوید و سیستم با تأخیر کار کند. پس ریسک نکنید.

برخی نکات هم باید موقع نصب، تعمیرات و راه‌اندازی آسانسور توسط متخصصان و تکنسین نصب در نظر گرفته شود تا احتمال خطرات ایمنی توسط این سیستم به صفر برسد.

سیستم ایمنی آسانسور

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

سیستم ایمنی آسانسور در کنار تابلو فرمان و دیگر قطعات آن، حافظت سلامت و ایمنی مسافران است. سیستم ترمز اضطراری و نجات اضطراری، در مواقعی که قطعی برق یا اضافه‌بار وجود دارد، وارد عمل می‌شوند تا مشکلی برای افراد یا بار آسانسور پیش نیاید. البته استفاده درست از این دستگاه نیز به افزایش ایمنی آن کمک شایانی می‌کند و باید هنگام استفاده از آن نکات ایمنی را هم رعایت کنید و آسانسور اضافه‌بار نداشته باشد. در هنگام تعمیرات آسانسور یا خرید آن، باید پکیج آسانسور را بررسی کرد که دارای سیستم ایمنی قوی باشد.