چگونه دکمه ریست آسانسور را فعال کنیم؟

چگونه دکمه ریست آسانسور را فعال کنیم؟

حتما برای شما هم جای سوال است که هنگام اختلال در عملکرد آسانسور و گیر کردن آن در طبقات ساختمان، چگونه دکمه ریست آسانسور را فعال کنیم؟ خوشبختانه آسانسورها همچون بسیاری از وسیله‌های الکتریکی دکمه ریست دارد و با استفاده از آن اطلاعات تابلو فرمان به حالت اولیه برمی‌گردد. حال سوال این است که در چه مواقعی آسانسور را ریست کنیم و چگونه می‌توان دکمه آن را فعال کرد؟ این دکمه برخلاف سایر دکمه‌های سیستم در تابلو فرمان قرار دارد. ازاین‌رو همه افراد به آن دسترسی ندارند و بهتر است تنها متخصصان امر آن را فعال کنند. با ما همراه باشید تا در ادامه نحوه فعال کردن و مواقع نیاز به این دکمه را بررسی کنیم.

معرفی دکمه ریست آسانسور

اغلب دستگاه‌های الکتریکی همچون گوشی، کامپیوتر، لپ تاپ و حتی پله برقی و آسانسور نیز دارای دکمه‌ای مخصوص برای خاموش و ریست کردن هستند. در پاسخ به این که دکمه ریست آسانسور چیست؟ باید گفت این دکمه که در تابلو فرمان آسانسور قرار دارد مانند دکمه پاور گوشی عمل می‌کند و سیستم را به تنظیمات پیش از هنگ کردن، اختلال و کندی برمی‌گرداند.

دکمه ریست یکی از الزامات آسانسورها است که در مواقع مختلف نقش حیاتی در برطرف کردن مشکل آسانسور دارد. با چرخاندن این دکمه که اغلب به رنگ مشکی است، تابلو فرمان برای مدت کوتاهی خاموش شده و سپس تنظیمات آن ریست می‌شوند. البته که استفاده از این دکمه شرایط خاصی دارد و باید توسط افراد متخصص و تکنسین‌ها انجام شود.

کاربرد ریست آسانسور

حتما شما هم به این فکر کرده‌اید اگر کابین آسانسور حرکت نکند و یا در یک طبقه بماند، چکار باید کرد. اینجاست که کارایی دکمه ریست آسانسور مشخص شده و با استفاده از آن می‌توان مشکل را رفع کرد. در واقع این دکمه در موقعیت‌های گوناگونی که مشکل فنی در سیستم رخ می‌دهد استفاده گسترده دارد. استفاده از دکمه ریست شرایط خاصی دارد و در هر موقعیتی نمی‌توان آن را فعال کرد.

به طور مثال زمانی که کابین دچار فرسودگی شده و قطعات آن به تعمیر و تعویض نیاز دارند، نمی‌توان با ریست کردن، مشکل را برطرف کرد. برخی از مهم‌ترین کاربردهای این قابلیت تابلو فرمان شامل موارد ذیل هستند:

باز و بسته نشدن درب آسانسور

یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که مسافران آسانسورها با آن مواجه می‌‌شوند باز یا بسته نشدن درب کابین است که علل مختلفی دارد. در صورتی که درب آسانسور به دلیل مشکلات فنی و نرم افزاری عملکرد صحیح نداشته باشد، می‌توان از دکمه ریست استفاده کرد.

در واقع ریست کردن آسانسور سبب فعالسازی مجدد سنسورها شده و اختلالات احتمالی رفع می‌شوند. البته در مواقعی درب کابین به علت خراب شدن قطعات و یا فرسوده شدن لته‌ها درست باز و بسته نمی‌شود، دکمه ریست کاربردی ندارد. در چنین مواقعی باید درب‌ها را تعمیر و بازسازی کرد.

معرفی دکمه ریست آسانسور

انجام تعمیرات و تغییرات در برنامه ریزی تابلو فرمان

سیستم آسانسورها به تنظیم و سرویس دوره‌ای نیاز دارند که گاهی اوقات اصلاحات مدنظر با روشن و خاموش کردن دکمه ریست امکان پذیر می‌شود. فعال کردن دکمه ریست سبب ایجاد تغییرات جدید و رفع اختلالات نرم افزاری پیشین می‌شود که برای کسب نتیجه مطلوب باید توسط متخصصان انجام شود.

رفع اختلال سیستم کنترل کابین آسانسور

گاهی اوقات کابین آسانسور در محل مدنظر و جلوی درب طبقه متوقف نشده یا هنگام حرکت خود به خود متوقف می‌شود. علاوه بر این گاهی شاهد عملکرد نامطلوب سیستم کنترل و برد کابین هستیم که بهتر است بلافاصله از دکمه ریست استفاده شود. در واقع اشکالات مذکور نشان دهنده اختلال در تنظیمات نرم افزار هستند که اغلب اوقات با ریست کردن تابلو فرمان برطرف می‌شود.

تنظیم سیستم پس از قطع ناگهانی برق

همانطور که مشخص است موتور آسانسور و در نتیجه قطعات آن با برق کار می‌کنند. قطع ناگهانی برق یکی از عوامل برهم زننده عملکرد مطلوب و نظم تابلو فرمان است که با ریست کردن، اختلالات برطرف می‌شوند.

نحوه فعال کردن دکمه ریست آسانسور

حال که با کارایی و شرایط ویژه استفاده از دکمه ریست آشنا شدیم، نوبت به آموزش نحوه فعالسازی آن می‌رسد. اولین گام پیش از فعالسازی این دکمه، بررسی خالی بودن کابین است. ساده‌ترین شیوه فعال کردن دکمه ریست آسانسور، فشردن همزمان دو دکمه بالا و پایین به مدت ۱۵ ثانیه است. البته این روش در برخی از آسانسورها کارساز بوده و در برخی دیگر با قطع برق می‌توان سیستم را به حالت اولیه برگرداند. سایر روش‌های فعالسازی دکمه ریست آسانسور شامل موارد زیر هستند:

ریست کردن آسانسور با تابلو فرمان

تابلو فرمان مرکز پردازش و فرماندهی آسانسور محسوب می‌شود که دکمه ریست در آن تعبیه شده است. برای فعال کردن دکمه ریست در تابلو فرمان، ابتدا مدار تغذیه را قطع کرده و سپس دکمه سیاه ریست را از حالت یک به حالت صفر تغییر داد. سپس بعد از یک الی دو دقیقه دکمه را به حالت اولیه برگردانید. لازم به ذکر است زمان مورد نیاز برای ریست شدن در آسانسورهای مختلف، متفاوت است و باید توسط تکنسین و متخصص امر انجام شود.

نحوه فعال کردن دکمه ریست آسانسور

فعال کردن ریست آسانسور به جعبه ریزیون

جعبه ریزیون یکی دیگر از قسمت‌هایی است که می‌توان از طریق آن دکمه ریست را فعال کرد. این جعبه پلاستیکی که تراول کابل‌های آسانسور را به تابلو فرمان وصل می‌کند به طور معمول در بالای کابین نصب می‌شود. برای ریست کردن آسانسور از طریق ریزیون، با فشار دادن دکمه تنظیمات، حالت اتوماتیک آن غیرفعال می‌شود. با غیرفعال شدن حالت اتوماتیک آسانسور، می‌توان آن را ریست کرد. با توجه به اینکه جعبه ریزیون پیچیده است و در جای خطرناکی قرار دارد، باید تنظیمات آن توسط افراد متخصص انجام شود.

سخن پایانی

آسانسور سیستم پیچیده‌ای است که گاهی شاهد اختلال در باز و بسته شدن درب و کنترل آن هستیم. این سیستم همچون سایر لوازم الکترونیکی دیگر دارای دکمه ریست است که به کمک آن می‌توان اختلالات نرم افزاری را برطرف کرد. در واقع برخی از اشکالات و اختلالات کابین آسانسور به راحتی با ریست کردن آن رفع می‌شوند. ازاین‌رو در این مطلب از اولیفت، کاربردها و نحوه فعال کردن دکمه ریست با جزئیات مورد بررسی قرار داده شد. چنانچه قصد سرویس، تعمیر و ریست کردن آسانسور را دارید، می‌توانید از خدمات مجموعه اولیفت استفاده کنید.