پکیج آسانسور چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

پکیج آسانسور چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

پکیج آسانسور چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

آسانسور یا بالابر، به وسیله ای گفته می شود که به کمک آن می توانیم در بین چندین طبقه به راحتی جا به جا شده و یا اشیا و بسته های مختلف را انتقال دهیم. برای اینکه این جا به جایی به آسانی و بدون ایجاد مشکل، صورت بگیرد؛ آسانسور از تجهیزات و اجزای زیادی تشکیل شده است. طراحی این تجهیزات پیشرفته، به گونه ای است که پس از تولید نیروی مورد نیاز جهت حرکت که به واسطه موتور صورت می گیرد، تابلو فرمان توقف و کنترل آسانسور را بر عهده دارد. در ادامه با پکیج آسانسور، که امروزه به واسطه گسترش برج سازی و پیشرفت فناوری و تکنولوژی در صنعت آسانسور بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، بیشتر آشنا شده و به تشریح مزایا و معایب آن می پردازیم.پس با ما همراه باشید.

به تمام تجهیزات آسانسور که از کمپانی خارجی وارد شده باشد، پکیج آسانسور گفته می شود. در واقع در پکیج آسانسور همه اجزای این محصول، از کوچکترین قطعه مثل واشر پیچ تا موتور آسانسور و ریل آن از شرکت تولید کننده ارسال می گردد. لازم به ذکر است شخصی که وظیفه نصب آسانسور راه به عهده دارد، نیاز نیست اقداماتی از جمله : جوشکاری و … را انجام بدهد؛ چرا که تمامی قطعات از قبل در جای مشخص خود قرار گرفته و نیاز به کار اضافه ای نیست.به طور کلی آسانسورها از نظر نحوه نصب در دو دسته ترکیبی و پکیج قرار می گیرند.

منظور از آسانسور ترکیبی (assembli )، آسانسوری است که هر جزء آن می تواند تولید یک شرکت و برند مجزا باشد. در واقع همان طور که از نامش پیداست، قطعات این آسانسور ترکیبی از چندین برند می باشد.در مقابل پکیج آسانسور (package) دارای قطعاتی با اندازه خاص برای محل مورد نظر بوده و تمامی اجزای آن متعلق به یک برند و شرکت می باشد.

به طور کلی این دو نوع آسانسور تفاوتی در نحوه عملکرد ندارند؛ اما پکیج آسانسور دارای تابلو فرمانی می باشد که دارای امکانات و آپشن های بیشتری در قیاس با آسانسور ترکیبی است. البته کارفرمایان برای تهیه این نوع آسانسور، لازم است اطلاعات خود را درباره نوع برند و کمپانی مورد نظر بالا ببرند؛ چرا که هر پکیج وارداتی ممکن است دارای نواقص و معایبی هم باشد.

آسانسور

مزایا و معایب پکیج آسانسور

قطعات آسانسور ترکیبی، اغلب از کشورهایی همچون : اسپانیا، آلمان و ایتالیا و.. می باشد؛ البته در کشورمان نیز برخی از این قطعات تولید شده و در بیشتر مواقع، تابلو فرمان های این آسانسورها ساخت ایران می باشد.اگر بخواهیم به مقایسه پکیج آسانسور و آسانسور ترکیبی بپردازیم، باید بگوییم که با توجه به اینکه آسانسورهای پکیجی، در اغلب موارد دارای قطعات با کیفیت بالا و از برند معتبر هستند، قابل اطمینان تر از آسانسور ترکیبی می باشند؛ چرا که در آسانسور ترکیبی، از برندهای غیر معتبر و شناخته نشده نیز استفاده می گردد؛ بنابراین نمی توان کاملا از کیفیت آن مطمئن بود. علاوه بر این، در آسانسورهای پکیج برخلاف آسانسورهای ترکیبی، شاهد هیچ محدودیتی در سرعت و تعداد توقف ها نیستیم.

از آنجایی که پکیج آسانسور دارای اجزایی با کیفیت بالا و از یک برند می باشد، بنابراین کیفیت تمام قطعات در یک سطح می باشد و به ندرت، دچار خرابی می گردد. در مقابل چون در آسانسور ترکیبی، هر قطعه متعلق به یک برند خاص می باشد، بنابراین حتی در صورتی که برخی از قطعات دارای کیفیتی بی نظیر باشند، در نهایت ممکن است به دلیل خرابی یک قطعه بی کیفیت، کل کارکرد آسانسور با اختلال مواجه گردد. از طرفی آسانسور پکیج، به دلیل کیفیت بالای قطعات، دارای هزینه نصب و نگه داری بالایی هم می باشد. همچنین برای استفاده از خدمات سرویس و نگه داری آن، تنها باید با شرکت وارد کننده در ارتباط بود.

متاسفانه به دلیل وجود تحریم های زیاد در کشورمان، تأمین اجزا و قطعات پکیج آسانسور در قیاس با آسانسور ترکیبی نیز سخت تر می باشد.