زنجیر جبران آسانسور و کاربرد آن در آسانسور

زنجیر جبران آسانسور و کاربرد آن در آسانسور

زنجیر جبران آسانسور و کاربرد آن در آسانسور

آسانسور برای اینکه بتواند سیستم متعادلی داشته باشد و به راحتی در بین قطعات حرکت کند، نیاز به سیستم تعلیق دارد. یکی از قطعات مهم در سیستم تعلیق آسانسور، زنجیر جبران است که کمی‌درباره آن توضیح دادیم. زنجیر جبران آسانسور به عنوان یک قطعه مهم، می‌تواند نقش موثری در تنظیم تعادل آسانسور داشته باشد.

زنجیر جبران آسانسور زمانی بر روی آسانسور نصب می‌شود که ارتفاع چاه آسانسور زیاد باشد. بنابراین، در ساختمان‌های مسکونی و تجاری که تعداد طبقات زیاد است، می‌بایست حتما آسانسور و کابین آسانسور با کمک این زنجیر متعادل شود.

با افزایش تعداد رشته‌های سیم بکسل در آسانسور و طول این سیم‌های بکسل، ممکن است که تعادل آسانسور بهم بخورد. این اتفاق نیز زمانی می‌افتد که مسافت میان چاه آسانسور تا بالاترین طبق ساختمان بسیار زیاد باشد. برای رفع این مشکل، زنجیرهای آسانسور بر روی سیم‌های بکسل نصب می‌شوند. این زنجیرها از جنس فولادند و مقاومت بسیار خوبی دارند. به دلیل اینکه برخورد زنجیر آسانسور به کابین آسانسورهای موتور گیرلس، باعث ایجاد صدای بدی می‌شود، این زنجیرها با پوشش پلاستیکی طراحی شده‌اند.

معمولا زنجیرهای جبران آسانسور هم‌اندازه با سیم‌های بکسل آسانسور تهیه می‌شوند و نصب می‌گردند. برای حفظ تعادل کابین آسانسور، لازم است که این زنجیر هم وزن و هم‌اندازه با سیم بکسل باشد. بنابراین، باید در انتخاب زنجیرهای جبران آسانسور دقت بیشتری کرد.

انواع زنجیر جبران آسانسور

با توجه به اینکه زنجیر جبران آسانسور برای شرایط مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای تنوع زیادی هم هست. برای اینکه بتوانید بهترین زنجیر جبران آسانسور را خریداری کنید، باید در مورد انواع این زنجیرها اطلاعات کامل کسب کنید؛ چون در زمان نصب این زنجیرها، دیگر امکان تغییر آن‌ها وجود ندارد. به طور کلی، سه نوع زنجیر جبران برای آسانسور وجود دارد که به شرح زیرند:

·         زنجیر جبران کنف‌دار

یکی از قدیمی‌ترین انواع زنجیرهای جبران آسانسور، زنجیرهای جبران کنف‌دار هستند.

·         زنجیر جبران روکش‌دار

زنجیر جبران روکش‌دار که با روکش پلاستیکی طراحی شده است، یکی از بهترین انواع زنجیرهای جبران موجود در بازار است که صدای کمی‌ تولید می‌کند.

·         زنجیر جبران کابلی

زنجیر جبران کابلی دارای روکش باتومی پی وی سی است. این زنجیر جبران آسانسور، قوس و قطر بیشتری نسبت به دیگر زنجیرها دارد. به همین خاطر برای نصب این زنجیر جبران، نیاز به فضای بیشتری است.

زنجیر جبران آسانسور

در چه زمانی باید از زنجیر جبران آسانسور استفاده کرد؟

همانطور که در این مقاله صحبت کردیم، زنجیرهای آسانسور می‌توانند به دلیل داشتن مقاومت بالا باعث حفظ تعادل کابین آسانسور شوند. به همین خاطر، زمانی که تعادل آسانسور به دلیل افزایش ارتفاع آسانسور و همچنین، طول سیم بکسل‌ها کاهش پیدا کند، نیاز به استفاده از زنجیر جبران آسانسور خواهد بود.

متاسفانه، در بسیاری از ساختمان‌ها به دلیل عدم وجود اطلاعات کافی در مورد زنجیر جبران آسانسور، از این زنجیر برای متعادل کردن آسانسور استفاده نمی‌شود. این موضوع مشکلات زیادی را برای آسانسور به وجود می‌آورد و می‌تواند عملکرد تابلو فرمان آسانسور و بخش‌های مختلف آسانسور را تحت تاثیر قرار دهد.

با این حال این روزها به دلیل مرتفع شدن ساختمان‌های مسکونی و تجاری و اداری، اکثر آسانسورها دارای زنجیر جبران‌اند. با این حال شرایط خاصی وجود دارند که نیاز به این زنجیر را افزایش می‌دهند، از جمله:

  • اگر وزن سیم بکسل‌های معلق در آسانسور، بیشتر از وزن ۲۰ درصد کابین آسانسور باشد، باید از این زنجیر استفاده نمود.
  • در صورتی که وزن یک سیم بکسل در آسانسور بیش از وزن یک نفر عادی، یعنی ۷۵ کیلو باشد، باید از این زنجیر استفاده کرد.
  • در صورتی که ارتفاع چاه آسانسور تا بالاترین طبقه ساختمان که به اصطلاح به مسیر حرکت کابین معروف است، بیش از ۳۳ متر بود، باید از زنجیر استفاده کرد.
  • همچنین، در صورتی که تعداد طبقاتی که قرار است آسانسور در آن‌ها متوقف شود، بیش از ۱۰ تا باشد و ارتفاع چاه آسانسور نیز از ۲۷ متر بالاتر رود، باز هم نیاز به این زنجیر خواهد بود.

نقش زنجیر جبران در رفع عدم تعادل

مهم‌‌ترین علتی که باعث می‌شود آسانسورها نیاز به زنجیر جبران داشته باشند، عدم تعادل کابین آسانسور است. زنجیر جبران آسانسور می‌تواند نقش موثری در رفع این عدم تعادل داشته باشد و از حرکت روی ریل آسانسور نیز حمایت کند. اتصال زنجیر جبران آسانسور به گونه ای است که یک طرف از زنجیر به زیر کابین آسانسور و یک طرف دیگر به زیر قاب وزنه تعادل در آسانسور اتصال پیدا می‌کند.

اگر اتصال زنجیر جبران آسانسور به درستی صورت گرفته باشد، زمانی که کابین آسانسور در بالاترین بخش ساختمان قرار دارد، دچار بی تعادلی نمی‌شود. چون زنجیر جبران، تعادل را میان بدنه آسانسور و سیم بکسل‌ها برقرار کرده است.