علت بسته نشدن درب کشویی آسانسور چیست؟
علت بسته نشدن درب کشویی آسانسور چیست؟

علت بسته نشدن درب کشویی آسانسور چیست؟

آسانسورها و پله برقی ها دستگاه‌های مهمی هستند که در طول روزمره مورد استفاده افراد زیادی قرار گرفته و نقش پررنگی در راحتی مردم و کاهش اتلاف وقت دارند. می‌دانید که هر وسیله الکترومکانیکی به مرور زمان می‌تواند دچار مشکلات متعددی شود. از این رو سرویس و تعمیرات آسانسور یکی از مهمترین اقداماتی است که در راستای نگهداری صحیح از این بالابر متحرک باید انجام شود.

از جمله مشکلاتی که با گذشت زمان ممکن است برای آسانسور پیش بیاید، بسته نشدن درب کشویی آن می‌باشد. شاید بسته نشدن درب کشویی در نگاه اول چندان مسئله مهمی بنظر نرسد، اما تصورش را کنید که در یک روز کاری شلوغ با عجله وارد اتاقک آسانسور شده‌اید و دکمه طبقه مورد نظرتان را می‌فشارید اما علیرغم عجله‌ای که دارید، درب آسانسور بسته نشده و طبیعتا شروع به حرکت نمی‌کند.

در چنین وضعیتی ممکن است عصبی و مضطرب شوید و یا اینکه به ناچار بالا رفتن از پله‌ها را انتخاب کنید. از این رو تصمیم گرفته‌ایم که در این مقاله راه حل‌هایی را جهت برطرف کردن این مشکل به شما ارائه دهیم. چنانچه مایلید، در ادامه همراه ما باشید.

دلایل بسته نشدن درب آسانسور

قبل از هر چیز باید بدانید که بسته نشدن درب کشویی آسانسور صرف نظر از بکارگیری قطعات ارزان و بی کیفیت از دو عامل اصلی ناشی می‌شود؛ یکی عوامل مکانیکی و دیگری الکتریکی. به همین دلیل شناخت این عوامل برای تشخیص علت خرابی و پیدا کردن راه حل آن مسئله مهمی محسوب می‌شود.

عوامل مکانیکی بسته نشدن درب آسانسور در یک نگاه کلی

 • خارج شدن کفشک‌ها از محل قرارگیری خود
 • شکستن کفشک
 • شکستن قرقره لنگی
 • شل و یا پاره شده تسمه
 • خراب یا پاره شدن سیم بکسل
 • از بین رفتن حالت شاقول درب
 • تغییر شکل لته درب
 • وجود مانعی همچون درگیری با سیم فتوسل

عوامل الکتریکی بسته نشدن درب آسانسور در یک نگاه کلی

 • وجود مشکل در بورد و یا موتور الکتریکی
 • وجود مشکل در چشم الکتریکی آسانسور
 • فعال شدن سنسور وجود مانع

بسته نشدن درب کشویی آسانسور

راهکارهای رفع بسته نشدن درب آسانسور

هنگامی که دلیل بسته نشدن درب آسانسور را متوجه شدید، نوبت به برطرف کردن مشکل موجود می‌رسد. بدیهی است که حل مشکلات ذکر شده در فوق به دست تعمیرکار میسر می‌باشد. با این وجود با انجام برخی کارهای ساده نیز می‌توانید از بروز خرابی در عملکرد درب آسانسور جلوگیری به عمل آورید که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره خواهیم کرد.

 1. تمیز نگه داشتن قسمت ورودی درب آسانسور

شاید تعجب کنید ولی با تمیز نگه داشتن قسمت ورودی درب آسانسور می‌توانید مانع از ایجاد مشکل در عملکرد آن شوید. به عبارتی برای باز و بسته شدن روان درب آسانسور مسیر حرکت آن را همواره باید تمیز نگه دارید. چون وجود گرد و غبار و بجا ماندن سنگریزه‌های چسبیده به کفش مانعی برای حرکت سریع و روان درب آسانسور محسوب می‌شوند. لذا توصیه می‌کنیم که در طول ماه زمان‌هایی را به تمیز کردن آن بخش اختصاص دهید.

 1. دخالت نکردن در حرکت درب آسانسور بصورت دستی

از آنجایی که باز و بسته شدن درب کشویی بصورت اتوماتیک انجام می‌شود، بدیهی است که دخالت دست در حرکت آن موجب اختلال در عملکرد صحیحش می‌گردد. بنابراین هرگز به کمک نیروی دست مانع از بسته شدن درب کشویی و یا باز شدن آن نشوید.

 1. اطمینان حاصل کردن از وضعیت نوار پلاستیکی

در چارچوب درب آسانسور از یک نوار پلاستیکی که تولیدکننده اشعه مادون قرمز می‌باشد، استفاده می‌شود. دلیل استفاده از این نوار پلاستیکی از آن جهت اهمیت دارد که سنسورهای اشعه مادون قرمز از بسته شدن درب به روی افراد و وارد کردن آسیب جلوگیری کرده و با قطع این سنسورها درب آسانسور باز می‌شود. حال عوامل مختلفی از جمله گرد و غبار، وجود چربی و یا حتی نحوه نامناسب شستشو می‌توانند باعث قطع شدن این سنسورها شوند. از این رو لازم است که بابت وضعیت نوار پلاستیکی بسته شده در دورتا دور درب آسانسور اطمینان حاصل نمایید. برای این کار می‌توانید به آهستگی و با ملایمت سطح آن را تمیز کنید.

 1. کهنه شدن غلتک‌های بالا و پایینی

با گذشت زمان غلتک‌های آسانسور به دلیل سایش در اثر حرکت دچار فرسودگی می‌شوند. غلتک‌های بالا و پایین می‌توانند هر دو دچار خرابی شوند؛ اما اگر تنها غلتک‌های بالایی عملکرد صحیح خود را از دست دهند، آنگاه وزن درب آسانسور بر روی غلتک‌های پایینی اعمال شده و در نتیجه حرکت آن کمی سخت و آهسته می‌شود. به همین خاطر اگر در حین استفاده از ‌آسانسور متوجه کندی حرکت درب آن شدید، بهتر است که از یک متخصص برای بررسی و حل مشکل کمک بخواهید.

سخن آخر

در این مطلب سعی کردیم شما را با دلایل خرابی درب آسانسور و درست کار نکردن آن آشنا کرده و برخی از راه حل‌های ممکن را نیز پیشنهاد دادیم.