مشخصات بهترین تابلو آسانسور و نحوه عملکرد آن

مشخصات بهترین تابلو فرمان آسانسور

مشخصات بهترین تابلو آسانسور و نحوه عملکرد آن

تابلو فرمان، همان مغز آسانسور است که تصمیم‌گیری فعالیت آن را بر عهده دارد. در بدن ما هم اگر مغز به‌درستی کار نکند، سایر بخش‌ها دچار اختلال می‌شوند. در حقیقت تمام فرمان‌هایی که از طرف تابلو آسانسور برای حرکت، توقف، ایست در طبقات و … ارسال می‌شود، به این نقطه آمده و پردازش می‌شود. سپس دستورات از تابلوی فرمان ارائه شده و در سایر بخش‌ها اجرا می‌شود. همین مقدمه کوتاه نشان می‌دهد که بهترین تابلو فرمان را باید برای آسانسور خود تهیه کنید و چقدر این بخش از آسانسور مهم است. برای این که بیشتر در این زمینه اطلاعات داشته باشید و بهترین تابلو فرمان آسانسور را خریداری کنید، تا پایان این مقاله همراه ما بمانید!

عملکرد تابلو و کاربرد آن

برد فرمان که بر روی آسانسور قرار می‌گیرد، وظایف مهمی را ایفا می‌کند. کاری که این بخش از آسانسور انجام می‌دهد بر روی تمام اجزای آن مؤثر است.

حفظ ایمنی در آسانسور از اهمیت بالایی برخوردار است. سنسور زنگ خطر با ارسال اطلاعات به تابلو این هشدار را می‌دهد که آسانسور دچار مشکل شده است و برد فرمان نیز دستورات مورد نیاز مانند برق اضطراری، توقف در نزدیک‌ترین طبقه و … را ارائه می‌دهد.

کنترل جهت حرکت آسانسور، تنظیم سرعت حرکت در نزدیکی طبقات، بررسی فرمان‌های رسیده از کلید بیرونی و اتاقک آسانسور و … همگی توسط این تابلو دریافت و پردازش می‌شوند.

یکی دیگر از عملکردهای مهم در تابلو آسانسور، کنترل قطعاتی مانند برد، کلید، ترمز و سایر قطعات مهم است تا حادثه‌ای اتفاق نیفتد؛ به همین علت انتخاب بهترین تابلو آسانسور اهمیت زیادی دارد.

بهترین تابلو فرمان

چگونه باید بهترین تابلو را انتخاب کنیم؟

اما چه فاکتورهایی در انتخاب بهترین تابلو مهم است؟ برای این منظور باید انواع تابلو را بشناسید. در ادامه برخی از خصوصیات تابلو را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

·مدار تابلو و تأثیر آن در عملکرد آسانسور

به کارگیری مدارهای الکترونیکی در نقشه تابلو تفاوت‌هایی با هم دارند. تابلو از نظر مداری به ۴ نوع رله‌ای، دیجیتالی، PLC و میکرو کنترلی تقسیم‌بندی می‌شوند. با توجه به این که آسانسور شما از چه نوعی است، تابلو فرمان با مدار مناسب را باید انتخاب کنید.

نوع رله‌ای قدیمی است و معمولاً بر روی آسانسورهای مدرن امروزی استفاده نمی‌شود. تابلو فرمان با مدار PLC نیز برای آسانسورهای قدرتمند صنعتی کاربرد دارد. تابلو فرمان دیجیتالی از گیت‌های منطقی استفاده می‌کند و می‌توان برنامه آن را تغییر داد و نسبت به نوع رله‌ای سرعت بالاتر، سر و صدای کمتر، ابعاد کوچک‌تر و مصرف برق کمتری دارد. بهترین تابلو آسانسور معمولاً دارای مدار میکروکنترلی است و از بهترین تکنولوژی‌های روز دنیا بهره می‌برند.

·بهترین تابلو از نظر سرعت و حرکت

تابلو فرمان از نظر حرکتی به دو نوع دسته‌بندی می‌شود:

  • تابلو دو‌سرعته دارای دو سرعت تند و کند است. موتور در این نوع از دو سیم‌پیچ استفاده می‌کند. سرعت در این آسانسور در یک مرحله به سرعت اسمی می‌رسد و هنگام توقف هم به ناگاه صفر می‌شود. این نوع حرکت باعث ایجاد استرس در مسافران می‌شود و استهلاک زیادی دارد.
  • تابلو درایو دار تک سیم‌پیچه است و بعد از شروع حرکت به‌آرامی سرعت را به حد مورد نیاز می‌رساند. هنگام توقف هم سرعت به‌آرامی کاهش می‌یابد. در اصل بهترین تابلو از نظر حرکتی است و هزینه‌های تعمیرات و مصرف برق آن هم کمتر است.

تابلو فرمان

·ترافیک ساختمان و انتخاب بهترین تابلو فرمان آسانسور

برای انتخاب بهترین تابلو ، علاوه بر موارد ذکر شده، کاربری ساختمان هم باید در نظر گرفته شود. ترافیک ساختمان از این عامل تأثیر می‌گیرد. در یک ساختمان تجاری، ترافیک بسیار بیشتر از ساختمان با همان تعداد طبقات ولی مسکونی است. برای انتخاب قطعاتی مانند ترانس، کابل‌ها و کنتاکتور درون تابلو باید میزان ترافیک ساختمان را در نظر گرفت. مقاله عیب یابی تابلو فرمان را می توانید اینجا بخوانید.

·موتور آسانسور و خرید تابلو فرمان

نوع و مدل تابلو باید با توجه به موتور آن انتخاب شود تا با هم هماهنگی لازم را داشته باشند. در اصل دو نوع موتور گیرلس و گیربکس داریم. این دو نوع موتور خود دسته‌بندی‌هایی هم دارند که به ترتیب شامل انکودر ۱۳۸۷ و ۱۳۱۳ برای گیرلس و دو‌سرعته و تک سرعته برای مدل گیربکس دار است. هنگامی که برای خرید تابلو اقدام می‌کنید باید این اطلاعات را در مورد موتور آن بدانید. همچنین اطلاعاتی مانند ولتاژ ترمز، جریان مصرفی، کیلو وات و … هم مورد نیاز است تا بتوانید بهترین تابلو آسانسور را خریداری کنید.

برند بهترین تابلو فرمان

شرکت‌های مختلفی در داخل و خارج از کشور، محصولات متعددی را در زمینه لوازم جانبی و تجهیزات آسانسور ارائه می‌دهند. تولیدکنندگان داخلی هم در طی سال‌های گذشته توانسته‌اند، بهترین تجهیزات را به بازار عرضه کنند. تعدادی از برندهای عرضه‌کننده بهترین تابلو فرمان را در ادامه ذکر می‌کنیم:

تابلو فرمان آرکد

تابلو فرمان آرکل ترکیه

یکی از بهترین انواع تابلو فرمان که کیفیت بسیار بالایی دارد و قابل استفاده بر روی آسانسورهای مدرن و تک سرعته است، تابلو آرکل ترکیه است. کمپانی این برند توانسته است رضایت بالایی را در بازار هدف به دست آورد و تولیدات خود را به اقصی نقاط دنیا صادر کند.

تابلو فرمان اولیفت

شعار این برند، داشتن ایمنی، کیفیت، اصالت و پایداری در کنار هم است. انواع تابلو فرمان اولیفت برای آسانسورهای گیرلس و گیربکس در بین محصولات این برند وجود دارد. خدمات پس از فروش و نصب راحت تابلو فرمان اولیفت باعث شده است تا این محصول اقتصادی به‌راحتی در دسترس ساختمان‌سازان قرار گیرد و بتوانند بهترین تابلو فرمان آسانسور را با قیمت مناسب خریداری کنند.

 

تابلو فرمان آرکیوب

نتیجه‌گیری؛ خرید بهترین تابلو آسانسور

در بازارهای امروزی، تعداد زیادی محصول با عملکرد مشابه وجود دارد؛ اما انتخاب بهترین تابلو فرمان برای آسانسور کار راحتی نیست و فاکتورهای متعددی را برای این منظور باید مورد توجه قرار دهید. اگر از مراکز معتبر فروش و نمایندگی‌های اولیفت برای خرید تابلو فرمان کمک بگیرید، بدون شک انتخاب بهتری خواهید داشت. در این مراکز مشاوره‌های لازم در زمینه انتخاب تابلو فرمان به شما ارائه می‌شود و از خدمات پس از فروش و پشتیبانی جهت نصب و تعمیرات هم می‌توانید بهره ببرید.

قیمت ارائه شده در شرکت‌های معتبر فروش، کاملاً متناسب با کیفیت محصول است. از این نظر نیز اطمینان خاطر خواهید داشت تا بهترین تابلو فرمان اصل را از برندهای معتبر با قیمت مناسب خریداری کنید.

نظرات (1)

محمد

اولیفت رو میشه گفت تا چند سال آینده یکی از قطب های بزرگ در صنعت آسانسور معرفی کرد